Poliția de Frontieră și Philip Morris International își consolidează cooperarea pentru combaterea comerțului ilicit cu produse din tutun
Poliția de Frontieră și Philip Morris International își unesc eforturile pentru a crește siguranța cetățenilor și a combate infracționalitatea transfrontalieră. Prin acțiuni comune, autoritățile și partenerii din mediul privat contribuie la prevenirea activităților ilegale, protejând astfel populația de riscurile asociate comerțului ilicit.
În acest scop, la data de 26 martie 2025, a fost semnat un Memorandum de Înțelegere (MoU) între Poliția de Frontieră și Philip Morris International. Parteneriatul sprijină inițiativele de depistare și combatere a comerțului ilicit cu produse din tutun, inclusiv prin schimb de informații și activități de formare profesională. Aceste măsuri contribuie la creșterea eficienței intervențiilor polițiștilor de frontieră și la întărirea securității naționale.
Șeful Inspectoratului General al Poliției de Frontieră, Ruslan Galușca, a subliniat că orice demers menit să reducă activitățile ilegale la frontiere este un beneficiu direct pentru cetățeni, atât în ceea ce privește siguranța lor, cât și protejarea intereselor economice ale statului.
Elena Naumenko, manager general al reprezentanței Philip Morris International în Moldova, a evidențiat importanța cooperării public-privat în prevenirea și combaterea infracționalității transfrontaliere exprimându-și disponibilitatea de a sprijini eforturile autorităților prin expertiză și instruire de specialitate.
Această colaborare reflectă angajamentul Poliției de Frontieră de a întări securitatea la frontiere, de a combate activitățile ilegale și de a asigura un mediu mai sigur pentru toți cetățenii Republicii Moldova.
Accident grav în Italia: O femeie din Republica Moldova, lovită de un taxi pornit fără șofer
O moldoveancă a ajuns în stare foarte gravă la spital, după ce a fost lovită de un taxi scăpat de sub control pe un trotuar din centrul Romei, capitala Italiei.
Caz de tortură: Un fost polițist din Chișinău, condamnat la închisoare. Ce i-a făcut unui bărbat
Un fost subofițer superior al Batalionului de Patrulare și Reacționare Operativă din cadrul Direcției de Poliție a municipiului Chișinău a fost condamnat la patru ani de închisoare pentru tortură. Instanța a dispus executarea pedepsei într-un penitenciar de tip semi-închis și i-a interzis să ocupe funcții publice timp de șase ani.
Aproape 12 milioane de lei pentru modernizarea pieței agroalimentare din Bălți
Cu suportul Guvernului Republicii Moldova, micii producători agricoli din regiune vor beneficia de condiții îmbunătățite la piața agroalimentară din municipiul Bălți.