Motocultoarele fac victime la Rîșcani. Un bărbat a murit, iar altul a ajuns la spital
Un bărbat a murit, iar altul a ajuns la spital, după ce au fost implicați în accidente cu motocultoare. Cazurile au avut loc sâmbătă, 15 martie curent, în raionul Rîșcani, susțin sursele PulsMedia.MD.
Primul caz a avut loc în jurul orei 09:55, în localitatea Zăicani, iar victima s-a dovedit a fi un bărbat în vârstă de 57 de ani. Acesta efectua lucrări agricole în propria gospodărie, când a pierdut controlul motocultorului și a rămas blocat în freză. Acesta a fost descarcerat de către o echipă de salvatori, însă din nefericire, echipajul medical venit la fața locului a putut doar să constate decesul acestuia.
Cel de-al doilea caz s-a produs în jurul orei 16:09, în localitatea Mihăileni, din același raion. Un bărbat în vârstă de 50 de ani, a fost descarcerat, după ce piciorul i-a rămas blocat în motocultor, în timpul unor lucrări agricole.
Acesta a fost preluat de o ambulanță și a fost transportat la spital pentru a-i fi acordat ajutorul medical necesar.
Fermierii protestează din nou: cer modificarea proiectului politicii fiscal-bugetare pentru 2027
Fermierii din mai multe regiuni ale țării au protestat miercuri, ieșind cu tehnică agricolă pe principalele trasee naționale și continuând seria acțiunilor începute la mijlocul lunii iunie. Aceștia contestă unele prevederi ale proiectului politicii fiscal-bugetare pentru anul 2027 și cer menținerea cotei actuale a TVA în agricultură, introducerea plăților directe pe hectar și rambursarea integrală a accizei la motorină, transmite IPN.
Mașinile dotate cu sistemul eCall vor apela automat 112 în cazul accidentelor rutiere grave
În cazul unui accident rutier grav, mașinile dotate cu sistemul eCall vor apela automat numărul unic de urgență 112, fără intervenția șoferului sau a pasagerilor. Sistemul este conectat la senzorii de la bordul vehiculului care detectează impactul și declanșează apelul. Apelul va putea fi inițiat și manual, prin apăsarea unui buton instalat la bordul automobilului.
Guvernul va acorda ajutor financiar familiilor polițiștilor decedați la Sângerei
Familiile polițiștilor decedați la Sîngerei vor primi ajutor material, în valoare de câte 1 milion de lei, bani alocați din Fondul de rezervă al Guvernului. Decizia a fost aprobată, astăzi, de Executiv.