Dr. Adrian Hotineanu a făcut primul transplant hepatic din 2024. Bărbat salvat de către fratele mai mic care i-a devenit donator
În data de 19 ianuarie a fost efectuat primul transplant hepatic din anul 2024, de la IMSP SCR „Timofei Moșneaga”. Un bărbat de 40 de ani fost salvat chiar de către fratele său mai mic, care i-a devenit donator. Astăzi ambii pacienți s-au externat la domiciliu în stare bună, scrie scr.md.
”Pacientul de 36 de ani a donat lobul drept al ficatului pentru fratele său, care suferea de ciroză hepatică. Operația a fost una planică. Perioada postoperatorie a decurs fără particularități” a menționat șeful Catedrei Chirurgie Nr. 2, prof. Adrian Hotineanu.
Bărbatul povestește că a luptat cu boala 10 ani, iar ultimii doi, aceasta s-a agravat. Unica salvare era transplantul de ficat.
Constantin, pacientul: ”Zece ani am avut depresie. Când am aflat că fratele mă va ajuta, deja consideram că nu mai sunt bolnav. Aveam emoții mari. Îi mulțumesc foarte mult, pentru faptul că mi-a dat șansă la o a doua viață. Aduc mulțumiri și întregului personal medical, pentru că m-au salvat. Mă simt mult mai bine”.
Fratele său, Gheorghe spune că nu a avut dubii în privința deciziei de a-l ajuta pe Constantin : ”Când am văzut care era situația, deodată am simțit că eu voi fi donatorul. Am avut noroc. Analizele au arătat rezultate bune. Toată procedura a decurs destul de repede. Eu mă simt bine. Revenim ambii bucuroși acasă ”.
Bărbații aduc mulțumiri echipelor medicale, care 4 săptămâni au avut grijă de sănătatea și viața lor. Acum va urma perioada de recuperare postoperatorie la domiciliu.
Accident grav în Italia: O femeie din Republica Moldova, lovită de un taxi pornit fără șofer
O moldoveancă a ajuns în stare foarte gravă la spital, după ce a fost lovită de un taxi scăpat de sub control pe un trotuar din centrul Romei, capitala Italiei.
Caz de tortură: Un fost polițist din Chișinău, condamnat la închisoare. Ce i-a făcut unui bărbat
Un fost subofițer superior al Batalionului de Patrulare și Reacționare Operativă din cadrul Direcției de Poliție a municipiului Chișinău a fost condamnat la patru ani de închisoare pentru tortură. Instanța a dispus executarea pedepsei într-un penitenciar de tip semi-închis și i-a interzis să ocupe funcții publice timp de șase ani.
Aproape 12 milioane de lei pentru modernizarea pieței agroalimentare din Bălți
Cu suportul Guvernului Republicii Moldova, micii producători agricoli din regiune vor beneficia de condiții îmbunătățite la piața agroalimentară din municipiul Bălți.