Un tânăr aducea un microbuz „fantomă” din Blegia pentru o firmă din R.Moldova, dar a rămas fără el, la Albița
Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Albița efectuează cercetări în privinţa unui bărbat cu cetățenie Republica Moldova care a fost depistat conducând un autovehicul neîmatriculat, pentru care a prezentat la controlul de frontieră un certificat de înmatriculare fals.
„În data de 22 iulie a.c., în jurul orei 05.00, în Punctul de Trecere a Frontierei Albița-ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ieși din ţară, conducând un microbuz cu număr de înmatriculare specific Belgiei, un cetățean din Republica Moldova, în vârstă de 30 de ani. La controlul de frontieră, existând suspiciuni cu privire la starea de înmatriculare a autovehiculului în cauză, colegii noştri au procedat la efectuarea de verificări suplimentare, în urma cărora au constatat că acesta este radiat din circulaţie de autorităţile din Belgia începând cu data de 30.05.2024 și că certificatul de înmatriculare prezentat la control pentru vehicul nu îndeplinește condițiile de formă și fond ale unuia autentic, fiind fals”, se arată într-un comunicat al Poliției de Frontieră Română.
Cu privire la cele constatate, bărbatul a declarat că a preluat autovehiculul pentru a-l transporta la sediul firmei la care este angajat în Republica Moldova și că nu are cunoștință despre faptul că certificatul de înmatriculare este fals ori falsificat.
În cauză, poliţiştii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui vehicul neînmatriculat, punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui vehicul cu număr fals de înmatriculare, fals material în înscrisuri oficiale și uz de fals, la finalizare urmând a fi dispuse măsurile legale care se impun.
(VIDEO) Femeie lasată fără sute de mii de lei de „ofițere de ocazie” SIS, la Ungheni
Polițiștii din Ungheni investighează o escrocherie complexă în care o femeie de 53 de ani a pierdut sute de mii de lei.
Poliția Națională acuză un deputat de faptul că ar fi accidentat cu tractorul un polițist, la Ștefan Vodă
Poliția documentează un incident produs, astăzi, în raionul Ștefan Vodă. În timpul intervenției oamenilor legii la un caz de blocare a carosabilului, deputatul Sergiu Stefanco a blocat intenționat traseul cu un tractor și nu s-a conformat solicitărilor legale ale poliției. Mai mult, acesta a pus în mișcare utilajul, lovind un polițist cu roata tractorului.
Femeie incendiată de soț în sectorul Buiucani. Suspectul, recent eliberat din detenție, a fost reținut
Cu puțin timp în urmă, Poliția a fost sesizată despre un incident grav produs în sectorul Buiucani al capitalei.