Doi indivizi încătușați și escortați la inspectorat, după ce au sărit la bătaie la polițiști în Nordul R.Moldova

Doi indivizi au fost încătușați și escortați la poliție, după ce au sărit la bătaie la polițiști. Incidentele au avut loc ieri, 24 iulie, în municipiile Soroca și Bălți, susțin sursele Pulsmedia.MD

publicat de Vadim Ungureanu
joi, 25 iulie 2024, 09:34
Poliție

Primul caz a avut loc în jurul orei 12:35, pe strada Luceafărul din municipiul Soroca. Un individ de 30 de ani, în stare de ebrietate avansată, l-a lovit cu piciorul pe un angajat al IP Soroca care documenta o contravenție.

Individul agresiv a fost încătușat și escortat la IP Soroca, unde a fost reținut pentru 72 de ore, pe numele său fiind intentat un proces-penal pentru ultragierea omului legii.

Totodată, fiind testat cu aparatul Drager, rezultatele au arătat că acesta avea o concentrație de 1,28 mg/l de alcool pur în aerul expirat.

Cel de-al doilea caz a avut loc câteva ore mai târziu, mai exact la 16:45, pe strada Bulgară din municipiul Bălți. Un individ în vârstă de 41 de ani, l-a agresat pe un polițist provocându-i dureri fizice. Acesta, la fel ca și primul, a fost îăncătușat și escortat la IP Bălți unde a fost reținut pentru 72 de ore.

Poliția Națională acuză un deputat de faptul că ar fi accidentat cu tractorul un polițist, la Ștefan Vodă

Poliția documentează un incident produs, astăzi, în raionul Ștefan Vodă. În timpul intervenției oamenilor legii la un caz de blocare a carosabilului, deputatul Sergiu Stefanco a blocat intenționat traseul cu un tractor și nu s-a conformat solicitărilor legale ale poliției. Mai mult, acesta a pus în mișcare utilajul, lovind un polițist cu roata tractorului.