Cristina Gherasimov a purtat o discuție telefonică cu Adam Szłapka, ministrul pentru Uniunea Europeană al Poloniei

Viceprim-ministra pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov, a purtat o discuție telefonică cu Adam Szłapka, ministrul pentru Uniunea Europeană al Poloniei, în cadrul căreia a trecut în revistă principalele evoluții de pe agenda de integrare europeană.

publicat de Anatol Chirilov
joi, 7 martie 2024, 10:57
Gherasimov

Viceprim-ministra Gherasimov a exprimat mulțumiri pentru sprijinul ferm și constant al Poloniei pentru aspirațiile europene ale Republicii Moldova. 

Totodată, a fost abordat subiectul implementării, de către țara noastră, a ultimelor trei recomandări ale Comisiei Europene. Ministrul Szłapka a precizat că Polonia va fi în continuare alături de Republica Moldova.

Cei doi demnitari au convenit să mențină același nivel înalt al dialogului politic și să consolideze dimensiunea europeană a cooperării dintre Chișinău și Varșovia.

(VIDEO) Aliona Drăgănel: Reforma „Restart”, în domeniul Asistenței Sociale, a transferat responsabilități către Chișinău fără acoperire financiară

Șefa interimară a Direcției generale asistență medicală și socială, Aliona Drăgănel, a declarat că reforma sistemului de asistență socială „Restart” a pus o presiune financiară suplimentară asupra municipiului Chișinău, prin delegarea unor competențe fără resursele necesare pentru exercitarea acestora.