Comisia națională pentru Recensământul populației și locuințelor face un apel pentru participarea tuturor la exercițiul de importanță națională
Persoanele care încă nu au participat la recensământ sunt îndemnate să se implice în acest exercițiu de importanță națională până la 7 iulie curent, când se încheie perioada de recenzare. Apelul a fost făcut la ședința Comisiei naționale pentru recensământul populației și locuințelor, prezidată de secretarul general al Guvernului, Artur Mija.
„Fiecare trebuie să fie conștient că datele colectate în cadrul recensământului vor contribui la îmbunătățirea politicilor publice și la implementarea proiectelor de dezvoltare. Ne dorim ca tot ce facem în infrastructură, educație sau medicină să corespundă necesităților oamenilor, iar pentru aceasta trebuie să dispunem de informații actualizate și reale", a declarat secretarul general al Guvernului.
Astfel, locuitorii țării care încă nu au fost recenzați pot lua legătura cu personalul de recensământ din raza domiciliului lor, pentru a fixa data și ora interviurilor.
Cei care nu dispun de contactele recenzorului responsabil pot să completeze formularul de pe site-ul Biroului Național de Statistică, să transmită un mesaj la adresa [email protected] (cu informația despre adresa de domiciliu) sau să telefoneze la Linia Verde 0800 800 24 (apel gratuit).
În cadrul ședinței au mai fost discutate aspecte ce țin de recenzarea persoanelor fără adăpost, a refugiaților și persoanelor strămutate. Totodată, a fost aprobat modelul chestionarului pentru realizarea anchetei post-recenzare.
Recensământul populației și locuințelor se desfășoară în perioada 8 aprilie - 7 iulie 2024. Până în prezent, au fost recenzate circa 2,4 milioane de persoane și peste 1,6 milioane de locuințe.
Copil de 6 ani, la un pas de a se îneca într-un bazin improvizat. Mama, ghidată telefonic de medici să acorde ajutor
Un copil de 6 ani era cât pe ce să se înece într-un bazin improvizat. Cazul a avut loc în localitatea din raionul Strășeni. Mama copilului a chemat ambulanța în seara de 20 iunie, la ora 20:36.
Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse
Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.
(VIDEO) Carolina Bogatiuc: „Republica Moldova lucrează deja cu UE pe toate grupurile de capitole de negociere”
Carolina Bogatiuc, cofondatoare a Inițiativei Europene, explică simplu la ce etapă ne aflăm, de fapt, în procesul de aderare la Uniunea Europeană și face lumină în privința stadiului negocierilor.