Ion Ceban, la Congresul Autorităților Locale și Regionale a Consiliului Europei: ,,Este important ca partenerii să cunoască, iar noi să-i informăm”

Primarul mun.Chișinău, Ion Ceban, împreună cu colegii, a participat la lansarea celei de-a 46-a sesiune a Congresului Autorităților Locale și Regionale a Consiliului Europei.

publicat de Anatol Chirilov
marți, 26 martie 2024, 13:16
Ion Ceban

Potrivit edilului, au programate mai multe ședințe unde vor discuta problemele Autorităților Publice Locale din țara noastră. 

,,Vom expune poziția CALM, dar și vom discuta despre acele situații și acțiuni pe care le face Chișinăul în ultima perioadă, ținând cont de toate circumstanțele actuale.” a declarat Ion Ceban.

În context, Ion Ceban a menționat importanța ca partenerii externi ,,să cunoască, iar noi să-i informăm. Scopul este bunăstarea cetățenilor și dezvoltarea Autorităților Publice Locale.”

(VIDEO) Aliona Drăgănel: Reforma „Restart”, în domeniul Asistenței Sociale, a transferat responsabilități către Chișinău fără acoperire financiară

Șefa interimară a Direcției generale asistență medicală și socială, Aliona Drăgănel, a declarat că reforma sistemului de asistență socială „Restart” a pus o presiune financiară suplimentară asupra municipiului Chișinău, prin delegarea unor competențe fără resursele necesare pentru exercitarea acestora.