Transportatorii vor protesta pe 14 august în fața sediului ANTA
Transportatorii vor protesta pe 14 august în fața sediului Agenției Naționale Transport Auto. Asociația Patronală a Operatorilor de Transport Auto că acțiunea are drept scop exprimarea dezacordului față de politicile Guvernului, Ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, ANTA și ale Ministerului Afacerilor Interne.
APOTA menționează că își menține cele trei revendicări transmise anterior autorităților. Este vorba despre aprobarea și publicarea metodologiei de calcul a tarifelor pentru serviciile de transport, retragerea proiectului de hotărâre privind sistemele e-GPS și e-bilet, precum și renunțarea la scrisorile ANTA, prin care transportatorii sunt obligați să adapteze toate vehiculele necesităților persoanelor cu dizabilități, transmite IPN.
Potrivit organizatorilor, acțiunea de protest se va desfășura între orele 09:30 și 12:30, cu aproximativ 120 de participanți, dintre care în jur de 100 vor fi cu microbuze și autobuze. Urmează să fie blocate temporar benzile de circulație din preajma sediului ANTA.
Organizatorii protestului acuză, de asemenea, Inspectoratul Național de Securitate Publică de „acțiuni represive” admise urmare a acțiunilor anterioare. Ei cer instituțiilor responsabile să asigure exercitarea dreptului la întrunire, inclusiv prin informarea din timp a locatarilor și a agenților economici din zonă și prin interzicerea parcării altor vehicule pe perimetru înainte de începerea acțiunii.
Anterior, reprezentanții Guvernului au declarat că pun pe stop propunerea transportatorilor de a majora tarifele. Potrivit acestora, transportatorii solicită creșterea prețului la biletele pentru pasageri, dar refuză să îmbunătățească condițiile de călătorie, să asigure transparența financiară și să implementeze cerințele ministerului de resort.
Copil de 6 ani, la un pas de a se îneca într-un bazin improvizat. Mama, ghidată telefonic de medici să acorde ajutor
Un copil de 6 ani era cât pe ce să se înece într-un bazin improvizat. Cazul a avut loc în localitatea din raionul Strășeni. Mama copilului a chemat ambulanța în seara de 20 iunie, la ora 20:36.
Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse
Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.
(VIDEO) Carolina Bogatiuc: „Republica Moldova lucrează deja cu UE pe toate grupurile de capitole de negociere”
Carolina Bogatiuc, cofondatoare a Inițiativei Europene, explică simplu la ce etapă ne aflăm, de fapt, în procesul de aderare la Uniunea Europeană și face lumină în privința stadiului negocierilor.