Ministerul Apărării despre cazul „agent Gorgan”: „Nu vom permite ca Armata Națională să fie folosită de trădători de țară împotriva interesului național”

Ministerul Apărării a venit cu o reacție, după ce jurnaliștii de la The Insider au publicat o investigație prin care îl acuză pe fostul șef al Statului Major al Armatei Naționale, Igor Gorgan, de faptul că ar fi agent al serviciilor secrete rusești și că ar i oferit acestora mai multe informații.

publicat de Vadim Ungureanu
miercuri, 5 iunie 2024, 18:43
FA
„În legătură cu investigația referitoare la fostul Șef al Marelui Stat Major al Armatei Naționale, general de brigadă Igor Gorgan. Fostul comandant al Armatei Naționale, general de brigadă Igor Gorgan a fost demis din funcție în anul 2021 de președinta Maia Sandu, inclusiv la propunerea ministrului apărării Anatolie Nosatîi”, susține Ministerul Apărării.


Aici este de menționat că tot Maia Sandu, din funcția de premier, în 2019 l-a propus pe Girgan la funcția din care a fost demis.

Ministerul Apărării mai menționează că, toate informațiile care au apărut în investigație sunt atent verificate și analizate de specialiștii în cooperare cu alte instituții ale statului. 

„Ministerul Apărării acordă o atenție maximă oricărui subiect ce ține de securitatea națională și va sancționa cu strictețe orice abatere de la lege comisă de angajații săi.  Armata Națională a demonstrat în ultimii doi ani că este hotărâtă să întărească sectorul de apărare pentru a asigura pacea în Republica Moldova și siguranța cetățenilor. Nu vom permite ca Armata Națională să fie folosită de trădători de țară împotriva interesului național. Armata Națională se subordonează nemijlocit Comandantului Suprem al Forțelor Armate și servește Patria”, se mai arată în comunicat.