(FOTO) Igor Grosu a discutat cu participanții Programului DOR: „Oriunde v-ați afla în lume, Moldova este a voastră și vă așteaptă mereu cu dor și cu brațele deschise”
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, a participat la deschiderea oficială a celei de-a XIII-a ediții a Programului guvernamental „DOR – Diasporă*Origini*Reveniri”. În următoarele zile, 100 de adolescenți din 16 țări și din Republica Moldova vor explora cultura și tradițiile naționale și vor petrece timpul împreună.
„Sunt copii educați, energici, care poartă în suflet dorul și curiozitatea față de țara lor. Chiar dacă unii dintre ei sunt deja stabiliți de ani buni peste hotarele țării, ei revin cu dor acasă, știu cântecele noastre, dansurile, iubesc mâncarea noastră, citesc cărți în română, urmăresc evenimentele din țară”, a remarcat șeful legislativului.
Cei 80 de adolescenți din diasporă au ales să își petreacă vacanța în Republica Moldova, iar unii doi dintre ei chiar au anunțat că au decis să se întoarcă acasă și să învețe la universitate în țara noastră. „Oriunde vă veți afla în lume, Moldova este a voastră și vă așteaptă mereu cu dor și cu brațele deschise”, a accentuat, în timpul discuțiilor, Președintele Parlamentului, Igor Grosu.
Participanții la Programul DOR vor mai avea ocazia să se întâlnească cu Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, cu Prim-ministrul Dorin Recean, precum și cu meșteri populari, artiști și oameni de creație.
Programul guvernamental „DOR – Diasporă*Origini*Reveniri” a fost lansat în 2013 și are drept scop reconectarea generațiilor tinere din diasporă cu Republica Moldova. Până acum, peste 1 100 de tineri cu vârsta cuprinsă între 12 și 17 ani au beneficiat de acesta.
Copil de 6 ani, la un pas de a se îneca într-un bazin improvizat. Mama, ghidată telefonic de medici să acorde ajutor
Un copil de 6 ani era cât pe ce să se înece într-un bazin improvizat. Cazul a avut loc în localitatea din raionul Strășeni. Mama copilului a chemat ambulanța în seara de 20 iunie, la ora 20:36.
Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse
Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.
(VIDEO) Carolina Bogatiuc: „Republica Moldova lucrează deja cu UE pe toate grupurile de capitole de negociere”
Carolina Bogatiuc, cofondatoare a Inițiativei Europene, explică simplu la ce etapă ne aflăm, de fapt, în procesul de aderare la Uniunea Europeană și face lumină în privința stadiului negocierilor.