Stoianoglo acceptă invitația lui Sandu la dezbateri electorale fără moderator
Candidata Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS) la funcția de șef de stat, Maia Sandu, l-a invitat astăzi pe Alexandr Stoianoglo, candidat al Partidului Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM) la dezbateri electorale fără moderator. La scurt timp după lansarea invitației, Stoianoglo a acceptat provocarea.
Dezbaterile ar urma să aibă loc duminică, 27 octombrie, la Palatul Republicii din capitală.
„Domnule Stoianoglo, am vrut o dezbatere despre Moldova și soarta țării. Dumneavoastră ați transformat-o într-o dezbatere despre moderator. Nu asta așteaptă moldovenii. Oamenii vor să vadă planul meu și planul dumneavoastră pentru Moldova. Să scoatem moderatorul din discuție. Dumneavoastră sunteți contracandidatul, anume dumneavoastră trebuie să le vorbiți oamenilor”, a specificat Maia Sandu.
Candidata a propus ca discuțiile să se desfășoare fără moderator. „Așadar, duminică, la ora 10, vă aștept la Palatul Republicii, unde vom discuta în doi fără moderator - eu vă voi adresa 10 întrebări și dumneavoastră îmi veți adresa 10 întrebări. Oamenii au înțelepciunea să decidă singuri ce fel de președinte își doresc. Nu vă fie frică”, a afirmat Maia Sandu.
„Desigur, accept propunerea dumneavoastră și sunt pregătit pentru o discuție conform condițiilor indicate de dumneavoastră. Acestea sunt, fără îndoială, foarte convenabile.
Ca un compliment pentru viitor, nu eu am inițiat discuția privind inacceptabilitatea anumitor moderatori. Mă bucur, totuși, că ați găsit o soluție pentru a vă ajusta poziția. Vă mulțumesc pentru acest lucru”, anunță Stoianoglo.
De asemenea, șeful Cabinetului președintelui Republicii Moldova, Adrian Băluțel, a informat că a fost acceptată și invitația Moldova 1 și a Consiliului de Presă de a merge luni la dezbaterea organizată la televiziunea națională.
Maia Sandu și Alexandr Stoianoglo urmează să se confrunte în turul doi al alegerilor prezidențiale. Scrutinul ar urma să aibă loc la două săptămâni de la data primului tur al alegerilor – pe 3 noiembrie.
Ministerul Sănătății emite aviz negativ pentru politica bugetar fiscală. Argumentele lui Emil Ceban
Ministerul Sănătății a emis aviz negativ la politica bugetar-fiscală. Urmare a reglementărilor, se va aplica 20% la medicamente, în anul 2027.
Anastasia Taburceanu pleacă de la Moldatsa și promite să restituie sporurile salariale
Anastasia Taburceanu a anunțat că și-a depus cererea de eliberare din funcție și că va restitui toate sumele încasate sub formă de sporuri și adaosuri la salariul de bază pe perioada în care a activat în cadrul instituției.
Raport Promo-LEX privind finanțarea partidelor: Mai multe donații de la cetățeni și cheltuieli neraportate
Partidele politice din Republica Moldova încep să depindă mai puțin de finanțarea de la buget și atrag tot mai multe fonduri din donațiile cetățenilor. Este una dintre concluziile unui raport prezentat de Promo-LEX, care analizează modul în care au fost finanțate formațiunile politice în 2025.