Polițiștii „i-au” bătut pe colegii de la frontieră, carabinierii, pompierii și studenții Academiei, la un concurs al MAI de câteva decenii

Astăzi, angajații IGP au participat la competiția sportivă „Ștafeta combinată”, dedicată memoriei angajaților MAI căzuți la datorie. La eveniment au fost prezenți ministrul Afacerilor Interne, Adrian Efros, șeful Poliției Naționale, Viorel Cernăuțeanu, conducători ai subdiviziunilor MAI.

publicat de Vadim Ungureanu
sâmbătă, 13 iulie 2024, 18:09
IGP

Echipa Poliției Naționale a concurat cu cele 4 echipe din cadrul Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, Inspectoratului General al Poliției de Frontieră, Academiei „Ștefan cel Mare” a MAI și Inspectoratului General de Carabinieri, demonstrând cele mai bune performanțe. 

Polițiștii au demonstrat abilități profesionale și sportive la 12 probe.

Evenimentul a pus accentul pe abilitățile sportive, coeziunea echipelor și dezvoltarea unui spirit armonios de relaționare și motivare a angajaților pentru a obține noi performanțe.

Acest concurs, respectat de peste 70 de ani, rămâne una dintre cele mai longevive tradiții onorate de MAI.

Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse

Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.