Renato Usatîi încurajează feroviarii să iasă în stradă și să-și revendice drepturile. „Responsabilii din acest domeniu, de la Spînu până la Bolea, trebuie să facă pușcărie pentru asta!”
Liderul Partidului Nostru, Renato Usatîi, încurajează feroviarii să iasă în stradă și să-și revendice drepturile legitime
„În campania electorală trecută, dar și înainte de asta insistam ca muncitorilor de la Calea Ferată din Moldova să le fie acordat statut de bugetari, astfel încât să se bucure de protecția directă a statului și să nu mai depindă exclusiv de această întreprindere care a fost adusă la faliment. Calea ferată și transportul feroviar sunt domenii strategice atât pentru securitate, dar mai ales pentru economie, prin urmare, ele trebuie întreținute și modernizate în permanență, indiferent de crizele social-politice de moment. Nu feroviarii au nevoie de existența acestor obiective și domenii strategice, statul are nevoie în primul rând de ele. De aceea, statul trebuie să-și asume plenar responsabilitatea pentru acești angajați, să aibă grijă ca ei să fie plătiți, să se bucure de protecție socială și să dispună de condiții optime de muncă”, scrie Usatîi pe canalul său de Telegram.
Potrivit acestuia, ceea ce se întâmplă astăzi însă cu această întreprindere strategică și, în mod special, cu oamenii care lucrează în acest domeniu este strigător la cer și dincolo de orice critică.
„O bătaie de joc continuă, oamenii nu primesc salarii luni în șir, au fost aduși la limita sărăciei, sunt tratați cu dispreț, de parcă ar fi niște cerșetori, nu niște specialiști vitali pentru securitate și economie. Acești oameni au fost nedreptățiți tot timpul, dar niciodată n-au avut parte de atâta umilință, ca pe timpul guvernării PAS. Situația este extrem de gravă. Responsabilii din acest domeniu, de la Spînu până la Bolea, trebuie să facă pușcărie pentru asta! Feroviarii au anunțat că sunt gata să iasă la proteste. Îi încurajez să o facă, să-și revendice inclusiv în stradă drepturile legitime și îi asigur de toată susținerea mea. Băieți, ajunge cu bătaia de joc, e timpul să-i punem la respect pe ticăloși!”, mai precizează Usatîi.
Ion Ceban s-a întâlnit la Londra cu președinta BERD. Proiecte de peste 4,5 miliarde de lei, discutate pentru Chișinău.
Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, aflat într-o vizită la Londra, a anunțat că a avut întrevederi cu oficiali de rang înalt și cu conducerea Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), discuțiile fiind axate pe proiectele majore de infrastructură implementate în capitală cu sprijinul instituției financiare.
Comisia Europeană recomandă deschiderea completă a negocierilor cu Moldova. Ce se întâmplă cu Transnistria?
Comisia Europeană a recomanda Consiliului deschiderea tuturor grupurilor de negocieri pentru aderarea Moldovei la UE, a anunțat Ursula von der Leyen după summitul de la Bruxelles. Conform Maiei Sandu, țara noastră este pregătită tehnic pentru acest proces.
În conformitate cu avizul Comisiei de la Veneția, Partidul Nostru a înregistrat un proiect de lege pentru a bloca votarea „la pachet” a candidaților internaționali în comisiile de vetting
Partidul Nostru a înregistrat în Parlament un proiect de lege pentru modificarea Legii privind evaluarea externă a judecătorilor și procurorilor, cu scopul de a alinia procedura de vetting la recomandările Comisiei de la Veneția și ale Direcției Generale Drepturile Omului și Statul de Drept a Consiliului Europei.