15 documente de călătorie falsificate, depistate în ultima săptămână

Pe parcursul săptămânii precedente, polițiștii de frontieră au identificat 15 documente de călătorie care prezentau semne vizibile de falsificare.

publicat de Veronica Ciortan
luni, 21 iulie 2025, 12:20
15 documente de călătorie falsificate, depistate în ultima săptămână

Cazurile au fost depistate în timpul verificărilor la traversarea frontierei de stat, atât pe sensul de intrare, cât și pe cel de ieșire din Republica Moldova, după cum urmează:
•    Punctul de trecere a frontierei (PTF) „AIC” – 7 cazuri
•    PTF „Palanca” – 3 cazuri
•    PTF „Leușeni” – 2 cazuri
•    PTF „Cahul” – 1 caz
•    PTF „Tudora” – 1 caz
•    PTF „Costești” – 1 caz

Documentele suspecte au fost ridicate și transmise spre expertiză. Cercetările sunt în desfășurare pentru stabilirea tuturor circumstanțelor.

Poliția de Frontieră reamintește că utilizarea sau prezentarea unor documente de călătorie falsificate la trecerea frontierei de stat constituie infracțiune și se pedepsește conform legislației în vigoare a Republicii Moldova.

Recomandări pentru cetățeni:
•    La trecerea frontierei de stat, folosiți doar documente de călătorie valabile, emise de autoritățile competente.
•    Nu apelați la intermediari dubioși pentru obținerea documentelor de călătorie.
•    Manifestați răbdare și înțelegere față de acțiunile polițiștilor de frontieră, care au scopul de a asigura siguranța tuturor cetățenilor.

Percheziții CNA, la Taraclia. Președintele raionului și alți doi funcționari, suspectați de trucare a licitațiilor și abuz de serviciu

Ofițerii Centrului Național Anticorupție și procurorii Procuraturii municipiului Cahul desfășoară astăzi percheziții într-o cauză penală pornită pe faptul unor presupuse acțiuni abuzive comise de președintele raionului Taraclia, în complicitate cu președintele Comisiei construcții și un specialist în domeniul achizițiilor publice.