Nemerenco, despre pacienta de 16 ani căzută de la etaj: Vor urma sancțiuni
Adolescenta de 16 ani, care ar fi căzut de la etaj în curtea Institutului Mamei și Copilului (IMC) din Chișinău, s-a ales cu o fractură la două vertebre în regiunea toracică și câteva contuzii. Pacienta este conștientă, a suportat o intervenție, iar pe marginea acestui caz a fost pornită o anchetă. Ministra Sănătății, Ala Nemerenco, promite sancțiuni pentru medicii care au lăsat fără supraveghere pacienta.
„Fetița de 16 ani, care era pacientă spitalizată în secția de neurologie a Institutului Mamei și Copilului, a fost identificată în curte cu o traumă, în stare conștientă. Deci, nu pot să fac concluzii, deoarece sunt diferite informații, ce s-a întâmplat cu ea, de la ce înălțimea a căzut. Aceasta este funcția Poliției, vor veni cu explicații.Eu am cerut explicații vizavi de faptul de ce un copil cu un diagnostic destul de complicat, de fapt, cumva a rămas fără supraveghere și eu cred că vor urma sancțiuni, sunt sigură de aceasta. Pentru fetiță a fost organizat un consiliu interdisciplinar, în care au participat cardiologi, neurochirurgi, pediatri, profesori. Fetița deja este astăzi în operație, atât timp cât am fost la ședința de Guvern, a intrat deja în operație neurochirurgicală, deoarece este o fractură mică la două vertebre în regiunea toracică, restul sunt contuzii, este conștientă”, a spus ministra, transmite Realitatea.MD.
În același timp, Ala Nemerenco pune la îndoială faptul că pacienta ar fi căzut de la etajul 5, așa cum s-a scris în presă. A explicat și de ce.
„Se discută că ar fi căzut de la etajul 5, însă traumele ar fi fost mult mai mari dacă cădea de la etajul 5. Astfel, considerăm oportun să lăsăm Poliția să-și expună opinia în bază investigației. (…) Faptul care este demonstrat este că copilul totuși a rămas cumva fără supraveghere, având totuși un diagnostic care ar fi necesitat o supraveghere mai mare decât alți copii care se aflau în aceeași secție. Și aceste chestii trebuiesc cumva sancționate și penalizate”, a spus Ala Nemerenco.
O pacientă de 16 ani a fost găsită pe 17 martie curent, în afara Institutul Mamei și Copilului (IMC) cu diferite leziuni și traumatisme, „sugerând o posibilă cădere de la înălțime”. Este precizarea făcută de purtătorul de cuvânt al instituției, Maxim Cazacu. Poliția nu a fost chemată la fața locului în aceeași zi.
Accident grav în Italia: O femeie din Republica Moldova, lovită de un taxi pornit fără șofer
O moldoveancă a ajuns în stare foarte gravă la spital, după ce a fost lovită de un taxi scăpat de sub control pe un trotuar din centrul Romei, capitala Italiei.
Caz de tortură: Un fost polițist din Chișinău, condamnat la închisoare. Ce i-a făcut unui bărbat
Un fost subofițer superior al Batalionului de Patrulare și Reacționare Operativă din cadrul Direcției de Poliție a municipiului Chișinău a fost condamnat la patru ani de închisoare pentru tortură. Instanța a dispus executarea pedepsei într-un penitenciar de tip semi-închis și i-a interzis să ocupe funcții publice timp de șase ani.
Aproape 12 milioane de lei pentru modernizarea pieței agroalimentare din Bălți
Cu suportul Guvernului Republicii Moldova, micii producători agricoli din regiune vor beneficia de condiții îmbunătățite la piața agroalimentară din municipiul Bălți.