Un copil de trei ani s-a intoxicat cu mercurul din termometru

Un copil de trei ani din Râbnița s-a intoxicat după ce a spart mușcând un termometru cu mercur. S-a întâmplat după ce mama l-a lăsat nesupravegheat pentru câteva minute.

publicat de Veronica Ciortan
marți, 15 aprilie 2025, 18:20
Un copil de trei ani s-a intoxicat cu mercurul din termometru

Copilul a fost lăsat de părinte cu termometrul sub braț, în scaunul pentru hrănire. Când a revenit în cameră, mama a văzut că termometrul este spart, iar mercurul lipsește, transmite IPN.

Femeia a solicitat ambulanța și salvatorii. Copilul a fost dus la spital, iar salvatorii au curățat spațiul.

Medicii care l-au consultat spun că viața copilului este în afara oricărui pericol.