Vlad Filat: „Lungul drum spre aderarea R.Moldova la Uniunea Europeană nu începe acum, dar continuă”.
Liderul PLDM și candidat la funcția de Președinte al R.Moldova, Vlad Filat, susține că începerea negocierilor de aderare, în lipsa altor lucruri palpabile pentru oameni, este aparent un succes pentru actuala guvernare.
„Începerea negocierilor de aderare, în lipsa altor lucruri palpabile pentru oameni, este aparent un succes pentru actuala guvernare. În fapt, decizia și felicitările primite la Luxemburg de înghesuita delegație a Republicii Moldova nu sunt un cec în alb, sunt de fapt condiționalități ale unui tratat pe care îl vom semna și care ne va schimba modul de viață. Uniunea Europeană nu ne-a dat o dovadă de încredere, ci o foaie de parcurs cu valoare juridică europeană. În plan practic, după prezentarea cadrului de negociere va urma screening-ul bilateral, care poate dura 12-18 luni și care se va încheia cu o evaluare denumit raport de screening, ce va constitui baza propriu zisă a negocierilor. Negocierile la modul direct vor demara în iarnă, atunci când Polonia va prelua președinția rotativă a Uniunii Europene. Întreg procesul de negocieri este în fapt transpunerea legislației și scării de valori europene în Republica Moldova.”, mai menționează Filat într-o postare pe canalul său de Telegram.
Acesta mai consideră că, în același timp, pe perioada negocierilor cu UE, Republica Moldova va beneficia de sprijin financiar pentru reducerea decalajelor de dezvoltare între noi și Europa.
„Primele teme supuse screeningului și care țin de valorile fundamentale sunt reforma justiției, securitate, achiziții publice și control financiar. În această fază, dar și în negocieri, reforma juștiției și crearea unui autentic stat de drept este o necesitate absolută și vizează o transformare totală a sectorului de justiție prin crearea unor instituții de drept independente și reziliente la orice fel de influență sau ingerință. Important este ca justiția să iasă din zona de instrument politic al guvernării și să nu fie doar formă fără fond pentru a bifa în fața partenerilor un aparent succes. Ca cetățean și fost prim-ministru al R.Moldova văd oportunitatea pe care ne-a oferit-o Uniunea Europeană și contextul regional de securitate ca o redefinire a statului pentru următorii zeci de ani, un proces de reașezare și ieșire din teroarea istoriei, interne și externe, ce a marcat zeci de generații”, scrie liderul PLDM.
Lungul drum spre aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană nu începe acum, dar continuă.
Alexandru Munteanu, întrevedere cu Donald Tusk: „Polonia este unul dintre cei mai puternici susținători ai Moldovei”
Premierul Alexandru Munteanu s-a întâlnit joi, 25 iunie, cu prim-ministrul Poloniei, Donald Tusk, în cadrul Conferinței pentru Reconstrucția Ucrainei, desfășurate la Gdańsk. Discuțiile au vizat pașii următori ai parcursului european al Republicii Moldova și sprijinul Poloniei pentru deschiderea noilor grupuri de capitole de negociere.
Serghei Ivanov – Fermierii suspendă protestele după discuțiile din Parlament, dar avertizează că vor reveni în stradă dacă promisiunile nu vor fi respectate
Deputatul Partidului Nostru și președintele Comisiei parlamentare pentru agricultură și industrie alimentară, Serghei Ivanov, a declarat că fermierii au decis să înceteze acțiunile de protest și blocajele organizate în ultimele zile, după discuțiile purtate la Parlament cu președintele Legislativului, Igor Grosu. Totodată, agricultorii au transmis un avertisment clar că vor reveni la proteste dacă angajamentele asumate de autorități nu vor fi respectate.
Doi candidați la funcția de director Moldtelecom. Cine sunt aceștia
Concursul pentru ocuparea funcției de Director general al S.A. „Moldtelecom” a trecut la o nouă etapă. Comisia de selectare informează că, în urma examinării dosarelor depuse, au fost admiși la etapa următoare a concursului candidații Viorel Motorniuc și Andrei Preașcă.