Recean în Zona de Securitate: „Cu ajurorul prietenilor europeni, cu ajutorul României, sperăm să aducem mai mult suport pentru a ajuta cetățenii”
Președintele Maia Sandu, prim-ministrul Dorin Recean și vicepremierul pentru Reintegrare Oleg Serebrian s-au întâlnit la Varnița. Aceasta este prima vizită oficială a liderilor guvernamentali în Zona de Securitate în contextul crizei energetice.
Pe malul stâng, situația rămâne critică. Volumul de energie de la Cuciurgan și hidrocentrala de la Dubăsari nu acoperă necesarul, generând un deficit acut. Din 7 ianuarie, regiunea transnistreană se confruntă cu întreruperi de energie electrică de până la 8 ore pe zi. Deconectările programate afectează și satele Copanca și Varnița, care vor fi racordate la rețelele „Premier Energy Distribution”.
Amintim că Gazprom a suspendat livrarea gazelor naturale către Moldovagaz începând cu data de 1 ianuarie 2025. În legătură cu potențială criză umanitară în regiunea transnistreană, din cauza nerespectării de către Federația Rusă a contractului livrărilor de gaze naturale consumatorilor din stânga Nistrului, R. Moldova se află în stare de urgență începând cu 16 decembrie 2024.
Energia electrică pentru malul stâng este asigurată în continuare de MGRES, care funcționează pe bază de cărbune. În condițiile în care se înregistrează un deficit acut de energie, pentru a evita supraîncărcarea rețelei sunt efectuate deconectări în evantai, a câte 8 ore pe zi.
Din cauza întreruperilor de curent, elevii din stânga Nistrului învață online. Premierul Dorin Recean a declarat că situația se află sub control.
„Cu ajurorul prietenilor europeni, cu ajutorul României, sperăm să aducem mai mult suport pentru a ajuta cetățenii.
Am identificat deja resurse suplementare pentru a compensa cheltuielile suplimentare din facturi. Este important ca oamenii să nu plătească mai mult decât în anul precedent”, a declarat Recean, citat de NordInfo.MD.
(VIDEO) Partidul Nostru anunță o inițiativă legislativă de importanță națională: elaborarea conceptului „Apă Canal Moldova” pentru modernizarea și securizarea sistemelor de apă și canalizare la nivel de țară
Fracțiunea Partidului Nostru anunță o inițiativă legislativă de importanță națională, care vizează un domeniu esențial pentru fiecare cetățean: accesul la apă. Deputatul Partidului Nostru, Alexandr Berlinschii, a declarat că apa nu are culoare politică și că Republica Moldova are nevoie de un plan național pentru apă, nu doar de intervenții de urgență după fiecare criză.
Ion Ceban s-a întâlnit la Londra cu președinta BERD. Proiecte de peste 4,5 miliarde de lei, discutate pentru Chișinău.
Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, aflat într-o vizită la Londra, a anunțat că a avut întrevederi cu oficiali de rang înalt și cu conducerea Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), discuțiile fiind axate pe proiectele majore de infrastructură implementate în capitală cu sprijinul instituției financiare.
Comisia Europeană recomandă deschiderea completă a negocierilor cu Moldova. Ce se întâmplă cu Transnistria?
Comisia Europeană a recomanda Consiliului deschiderea tuturor grupurilor de negocieri pentru aderarea Moldovei la UE, a anunțat Ursula von der Leyen după summitul de la Bruxelles. Conform Maiei Sandu, țara noastră este pregătită tehnic pentru acest proces.