Marcaj nou, aplicat pe bd. Ștefan cel Mare
La intersecția dintre bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt și strada Alexandr Pușkin din capitală a fost aplicat un nou marcaj rutier galben, menit să prevină blocajele și să fluidizeze traficul, mai ales în orele de vârf. Astfel, chiar dacă pornesc la verde, șoferii nu au voie să oprească pe zona marcată, accesul în intersecție fiind permis doar dacă sunt siguri că o pot traversa complet, fără a rămâne blocați în interiorul marcajului.
Este vorba despre marcajul 1.28 – un pătrat format din linii diagonale încrucișate, care indică zona ce trebuie menținută liberă în permanență, transmite IPN.
Potrivit Inspectoratului General al Poliției marcajul a fost introdus cu scopul de a evita ambuteiajele și de a permite circulația fluentă pe sensurile intersectate.
Acest semnal vizual delimitează clar locul de intersectare a carosabilelor și le cere șoferilor să circule cu prudență sporită, să fie atenți la poziționarea pe bandă și să anticipeze manevrele celorlalți participanți la trafic. Marcajul nu trebuie confundat cu o bandă de circulație și nu poate fi utilizat pentru încadrare sau manevre de depășire.
Același tip de marcaj va fi aplicat în alte intersecții intens circulate din capitală, și anume la intersecțiile bulevardului Ștefan cel Mare și Sfânt cu străzile Ciuflea, Ismail și Mihai Viteazul.
Autoritățile îndeamnă șoferii să respecte noile marcaje pentru a contribui la reducerea blocajelor rutiere și la creșterea siguranței în trafic.
Lot comercial de produse utilizate în medicina estetică, depistat la Leușeni
O tentativă de introducere ilicită în țară a unui lot comercial de produse utilizate în medicina estetică a fost contracarată de polițiștii de frontieră din cadrul PTF Leușeni, în conlucrare cu funcționarii vamali.
(VIDEO) Au murit la datorie: cei doi polițiști accidentați la Sîngerei au pierdut lupta la spital
Doi polițiști din nordul țării au fost loviți în plin de o mașină în timp ce documentau o contravenție. Tragedia s-a produs în după amiaza zilei de marți, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei. Victimele au decedat la spital, în pofida eforturilor medicilor de a le salva viața.
Copil de 6 ani, la un pas de a se îneca într-un bazin improvizat. Mama, ghidată telefonic de medici să acorde ajutor
Un copil de 6 ani era cât pe ce să se înece într-un bazin improvizat. Cazul a avut loc în localitatea din raionul Strășeni. Mama copilului a chemat ambulanța în seara de 20 iunie, la ora 20:36.