Șefa statului la mitingul de comemorare a victimelor Holocaustului: „Cerem iertare tuturor celor care au pătimit în casele lor și în casa noastră comună”

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a participat la mitingul de comemorare a victimelor Holocaustului, organizat în scuarul Monumentului „Victimelor fascismului” din capitală. În cadrul ceremoniei, șefa statului a adus un omagiu milioanelor de oameni care au avut de suferit în urma atrocităților comise.

publicat de Anatol Chirilov
joi, 25 ianuarie 2024, 16:19
Maia Sandu

Aducem astăzi un pios omagiu celor care au avut de suferit și ne reînnoim angajamentul că nu vom cruța niciun efort în a construi o societate bazată pe respect reciproc, înțelegere, empatie și diversitate, așa cum trebuie să fim și mai fermi în a combate orice manifestare antisemită, xenofobă, rasistă sau discriminatorie de orice fel”, a menționat Președinta Maia Sandu.   

Șefa statului a mai subliniat că pentru țara noastră, tragedia poporului evreu, a romilor și a tuturor celorlalți care au suferit pe acest pământ în timpul Holocaustului este și va fi întotdeauna o rană adâncă.

Lucrurile tragice care s-au întâmplat pe pământul nostru sunt despre noi toți. Cerem iertare tuturor celor care au pătimit în casele lor și în casa noastră comună. Asumându-ni-le, avem șansa închiderii unor răni și deschiderii unui viitor al bunei înțelegeri și al păcii”, a mai specificat Președinta Republicii Moldova.  

(VIDEO) Aliona Drăgănel: Reforma „Restart”, în domeniul Asistenței Sociale, a transferat responsabilități către Chișinău fără acoperire financiară

Șefa interimară a Direcției generale asistență medicală și socială, Aliona Drăgănel, a declarat că reforma sistemului de asistență socială „Restart” a pus o presiune financiară suplimentară asupra municipiului Chișinău, prin delegarea unor competențe fără resursele necesare pentru exercitarea acestora.