Focuri de armă în stânga Nistrului: Chișinăul cere explicații, Tiraspolul păstrează tăcerea
Mai mulți locuitori din localitățile aflate pe malul stâng al Nistrului au raportat explozii și lumini intense pe cer, marți seara. Locuitorii au semnalat zgomote asemănătoare focurilor de armă și s-au arătat îngrijorați de lipsa unor avertizări oficiale.
Locuitorii de la Tiraspol și din localitățile învecinate au povestit despre lumini puternice vizibile pe cer și zgomote specifice detonărilor. În lipsa unei informări oficiale, în rândul populației s-a vehiculat ideea că ar fi vorba despre exerciții militare. Imagini și înregistrări video au fost publicate pe rețele sociale, în seara de marți, 22 iulie. Presa locală, controlată de administrația de la Tiraspol, nu a reflectat în niciun fel situația, transmite corespondentul IPN din regiunea transnistreană.
Un interes sporit l-a trezit zona numită „Cazarma Roșie” din Tiraspol, de unde, potrivit martorilor, se puteau vedea clar trageri de armă. În acea zonă se află două obiective militare importante: o bază a așa-numitei grupe operative de trupe ruse și o unitate militară, subordonată structurilor transnistrene de securitate.
Un anunț oficial privind desfășurarea unor manevre a fost făcut abia astăzi, 23 iulie, dar cu referire la un alt sat din regiune.
Chișinăul a reacționat imediat după incidentul din noaptea de 22 iulie. Vicepremierul pentru reintegrare, Roman Roșca, a promis că autoritățile vor investiga circumstanțele în care au avut loc tragerile de armă. Mariana Sarî, consilier principal la Biroul pentru reintegrare, a precizat că autoritățile moldovene nu au fost informate despre manevrele desfășurate, întrucât acestea s-au desfășurat în afara Zonei de securitate. Fostul vicepremier Alexandru Flenchea a calificat acțiunile structurilor neconstituționale drept ilegale și a reamintit că pe teritoriul Republicii Moldova se află trupe străine, care nu se află sub controlul autorităților de la Chișinău.
Omagiu pentru polițiștii care au murit la Sîngerei. Toate autospecialele din țară vor porni simultan girofarele
Poliția Națională informează că, în semn de recunoștință, reculegere și profund respect față de memoria celor doi polițiști care și-au pierdut viața, ieri, în urma unui grav accident produs în timpul exercitării atribuțiilor de serviciu, astăzi, la ora 09:00, toate autospecialele de poliție din țară, indiferent de locul în care se află sau de misiunea desfășurată, vor porni simultan semnalele acustice pentru un moment de comemorare.
Agresiune asupra unui minor la Cahul, stopată de intervenția carabinierilor
În timpul misiunilor de menținere și asigurare a ordinii publice în municipiul Cahul, angajații DR „Sud” au intervenit operativ după ce un bărbat a sesizat că fiul său minor este agresat fizic de un grup de tineri.
Operațiunea „Girofar” a fost lansată de Poliție la nivel național
Începând de astăzi 23 iunie și până la 26 iunie, polițiștii INSP desfășoară, la nivel național, operațiunea „GIROFAR”, având drept scop sporirea disciplinei în trafic și prevenirea accidentelor rutiere.