Angajații CFM, fără salarii timp de jumătate de an. Muncitorii feroviari ies azi la proteste în fața Guvernului, Parlamentului și Președinției. Șeful interimar al CFM: „Să rămânem uniți și să avem încredere că împreună vom reuși”

Angajații de la „Calea Ferată din Moldova” ies azi la proteste, fiind revoltați de faptul că statul nu a intervenit nici până acum ca să găsească o soluție pentru achitarea restanțelor salariale din ultimele șase luni.

publicat de Vadim Ungureanu
vineri, 14 februarie 2025, 09:39
CFM

Sindicatele Feroviarilor anunță că vor ieși la proteste în fața sediilor Guvernului, Parlamentului și Președinției și în toate nodurile feroviare, scrie ziua.md.

Manifestații vor fi organizate la Ocnița, Bălți, Ungheni, Bender, Basarabeasca și Giurgiulești. Potrivit președintelui Sindicatelor Feroviarilor, Ion Zaporojan, cei aproximativ 5000 de angajați din cele 31 de filiale ale CFM nu și-au primit salariile pentru lunile august 2024 – ianuarie 2025, acumulându-se restanțe de aproximativ 190 de milioane de lei

Anterior, Zaporojan declara că angajații CFM au ajuns la disperare, iar nenumăratele adresări, întrevederi, revendicări transmise autorităților „nu au fost auzite”. De asemenea, sunt blocate conturi, iar multe stații duc lipsă de motorină.

În dimineața zilei de 14 februarie, reprezentanții întreprinderii „Calea Ferată din Moldova” au publicat o declarată semnată de director general interimar Serghei Tomșa. El s-a adresat angajaților întreprinderii.

Trecem printr-o perioadă extrem de dificilă, iar lipsa salariilor luni la rând este o situație inacceptabilă pentru voi și pentru familiile voastre. Înțeleg perfect frustrarea și nemulțumirea voastră, iar protestele din fața Guvernului sunt o expresie firească a acestei realități. Vreau să fiu sincer cu voi: situația actuală a CFM nu este una pe care am creat-o noi, dar este responsabilitatea noastră să o rezolvăm. Întreprinderea a fost gestionată defectuos ani la rând, iar consecințele acestei lipse de viziune sunt acum pe umerii noștri. Cu toate acestea, nu suntem neputincioși și nu ne vom opri până când vom găsi soluții reale și sustenabile”, se arată în mesajul directorului.

Serghei Tomșa a adăugat că, în ultimele luni, s-au făcut „eforturi continue împreună cu Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale pentru a obține sprijin financiar, a eficientiza cheltuielile și a atrage investiții”.

Plata salariilor rămâne prioritatea noastră absolută. Știm că nu este suficient să spunem „lucrăm la soluții”, ci trebuie să livrăm rezultate concrete. De aceea, am accelerat toate acțiunile necesare pentru a redresa CFM: accesarea sprijinului european pentru modernizarea infrastructurii, ceea ce ne va permite să creștem veniturile din transport și să asigurăm stabilitatea financiară; optimizarea cheltuielilor și restructurarea organizațională pentru o administrare mai eficientă a resurselor; atragerea de investiții și implementarea mecanismelor financiare care să ne ajute să acoperim cheltuielile operaționale, inclusiv salariile”, a menționat el..

Serghei Tomșa a spus că, în curând, vor fi comunicate „detalii clare despre următorii pași”, inclusiv „despre momentul în care putem începe plata restanțelor salariale”.

Știu că fiecare zi fără un salariu este o zi grea. Vă cer doar un lucru: să rămânem uniți și să avem încredere că împreună vom reuși să redresăm CFM. Această companie nu este doar un loc de muncă – este o parte esențială a economiei și a infrastructurii țării. Iar voi, oamenii care o țin în mișcare, sunteți esențiali pentru viitorul ei. În curând, vom veni cu detalii clare despre următorii pași și, mai ales, despre momentul în care putem începe plata restanțelor salariale”, a comunicat directorul general interimar Serghei Tomșa.

Amintim, la sfârștiul lunii ianuarie, Agenția pentru Proprietăți Publice a creat o comisie de cenzori și un comitet de audit pentru a se implica mai în găsirea problemelor de la CFM. Agenția susține că a notificat întreprinderea de mai multe ori, indicând codnucerii întreprinderii de a valorifica activele neutilizate, de a controla pierderile din furturi și gestionarea proastă a proprietății.