Cristina Gherasimov a avut o discuție cu ambasadorii R.Moldova acreditați în statele membre ale UE

Viceprim-ministra pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov, a avut o discuție, în format de videoconferință, cu ambasadorii Republicii Moldova acreditați în statele membre ale Uniunii Europene.

publicat de Anatol Chirilov
miercuri, 28 februarie 2024, 15:39
Cristina Gherasimov

Discuția s-a axat pe evoluțiile de pe agenda de integrare europeană, cu accent pe progresul înregistrat de autorități în implementarea ultimelor trei recomandări ale Comisiei Europene.

Viceprim-ministra Cristina Gherasimov a apreciat contribuția ambasadorilor în consolidarea procesului de integrare europeană și a subliniat importanța continuării eforturilor, astfel încât Republica Moldova să devină, cât mai curând posibil, stat membru al UE cu drepturi depline.

În plus, au fost analizate modalitățile prin care misiunile noastre diplomatice ne pot ajuta în continuare să promovăm obiectivul de integrare europeană în țările de reședință.

(VIDEO) Aliona Drăgănel: Reforma „Restart”, în domeniul Asistenței Sociale, a transferat responsabilități către Chișinău fără acoperire financiară

Șefa interimară a Direcției generale asistență medicală și socială, Aliona Drăgănel, a declarat că reforma sistemului de asistență socială „Restart” a pus o presiune financiară suplimentară asupra municipiului Chișinău, prin delegarea unor competențe fără resursele necesare pentru exercitarea acestora.