Maia Sandu a vorbit la telefon cu Volodymyr Zelenskyy despre criza energetică din stânga Nistrului

Președintele Maia Sandu a avut astăzi o convorbire telefonică cu Președintele Ucrainei, Volodymyr Zelenskyy. Discuția a vizat situația umanitară din regiunea transnistreană, unde oprirea livrării gazelor naturale de către compania rusească Gazprom, contrar obligațiilor contractuale, a generat o criză acută.

publicat de Vadim Ungureanu
miercuri, 8 ianuarie 2025, 20:35
MS VZ

„Mii de oameni se confruntă cu lipsa căldurii, a luminii și, în unele cazuri, a accesului la apă potabilă, în condiții de frig și dificultăți economice. 

Cei doi lideri au convenit să identifice soluții comune pentru a preveni agravarea crizei umanitare și a proteja populația afectată, inclusiv prin utilizarea unor surse alternative de energie, precum cărbunele. 

Un alt subiect al discuției a fost securitatea regională și evoluțiile recente de pe frontul din Ucraina. Președinta Maia Sandu a reafirmat sprijinul pentru Ucraina, care își apără libertatea, suveranitatea și integritatea teritorială, dar și pacea din Moldova”, se arată într-un comunicat al Președinției de la Chișinău.

Totodată, liderul de la Kiev, într-un mesaj pe rețelele de socializare susține că Ucraina este pregătită să ajute Republica Moldova în soluționarea crizei energetice din  regiunea transnistreană.

„Suntem gata să sprijinim Moldova. Este extrem de important să menținem stabilitatea și să le oferim tuturor oamenilor din Republica Moldova condiții pentru a trăi în liniște și a munci pentru țara lor, pentru depășirea sărăciei și pentru parcursul nostru comun spre Uniunea Europeană.”

(VIDEO) Partidul Nostru anunță o inițiativă legislativă de importanță națională: elaborarea conceptului „Apă Canal Moldova” pentru modernizarea și securizarea sistemelor de apă și canalizare la nivel de țară

Fracțiunea Partidului Nostru anunță o inițiativă legislativă de importanță națională, care vizează un domeniu esențial pentru fiecare cetățean: accesul la apă. Deputatul Partidului Nostru, Alexandr Berlinschii, a declarat că apa nu are culoare politică și că Republica Moldova are nevoie de un plan național pentru apă, nu doar de intervenții de urgență după fiecare criză.