Maia Sandu a vorbit la telefon cu Volodymyr Zelenskyy despre criza energetică din stânga Nistrului
Președintele Maia Sandu a avut astăzi o convorbire telefonică cu Președintele Ucrainei, Volodymyr Zelenskyy. Discuția a vizat situația umanitară din regiunea transnistreană, unde oprirea livrării gazelor naturale de către compania rusească Gazprom, contrar obligațiilor contractuale, a generat o criză acută.
„Mii de oameni se confruntă cu lipsa căldurii, a luminii și, în unele cazuri, a accesului la apă potabilă, în condiții de frig și dificultăți economice.
Cei doi lideri au convenit să identifice soluții comune pentru a preveni agravarea crizei umanitare și a proteja populația afectată, inclusiv prin utilizarea unor surse alternative de energie, precum cărbunele.
Un alt subiect al discuției a fost securitatea regională și evoluțiile recente de pe frontul din Ucraina. Președinta Maia Sandu a reafirmat sprijinul pentru Ucraina, care își apără libertatea, suveranitatea și integritatea teritorială, dar și pacea din Moldova”, se arată într-un comunicat al Președinției de la Chișinău.
Totodată, liderul de la Kiev, într-un mesaj pe rețelele de socializare susține că Ucraina este pregătită să ajute Republica Moldova în soluționarea crizei energetice din regiunea transnistreană.
„Suntem gata să sprijinim Moldova. Este extrem de important să menținem stabilitatea și să le oferim tuturor oamenilor din Republica Moldova condiții pentru a trăi în liniște și a munci pentru țara lor, pentru depășirea sărăciei și pentru parcursul nostru comun spre Uniunea Europeană.”
(VIDEO) Partidul Nostru anunță o inițiativă legislativă de importanță națională: elaborarea conceptului „Apă Canal Moldova” pentru modernizarea și securizarea sistemelor de apă și canalizare la nivel de țară
Fracțiunea Partidului Nostru anunță o inițiativă legislativă de importanță națională, care vizează un domeniu esențial pentru fiecare cetățean: accesul la apă. Deputatul Partidului Nostru, Alexandr Berlinschii, a declarat că apa nu are culoare politică și că Republica Moldova are nevoie de un plan național pentru apă, nu doar de intervenții de urgență după fiecare criză.
Ion Ceban s-a întâlnit la Londra cu președinta BERD. Proiecte de peste 4,5 miliarde de lei, discutate pentru Chișinău.
Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, aflat într-o vizită la Londra, a anunțat că a avut întrevederi cu oficiali de rang înalt și cu conducerea Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), discuțiile fiind axate pe proiectele majore de infrastructură implementate în capitală cu sprijinul instituției financiare.
Comisia Europeană recomandă deschiderea completă a negocierilor cu Moldova. Ce se întâmplă cu Transnistria?
Comisia Europeană a recomanda Consiliului deschiderea tuturor grupurilor de negocieri pentru aderarea Moldovei la UE, a anunțat Ursula von der Leyen după summitul de la Bruxelles. Conform Maiei Sandu, țara noastră este pregătită tehnic pentru acest proces.