OPINII // Vlad Filat: „Vă vom învăța să iubiți Patria! PAS-ul nu poate exista fără un inamic. Inamicul este perna de oxigen a acestui partid”
PAS-ul nu poate exista fără un inamic. Inamicul este perna de oxigen a acestui partid. Inamicul trebuie, pur și simplu trebuie, să fie clar conturat. Cu cât inamicul este mai puțin plauzibil, cu atât succesul PAS este mai paradoxal. Nu era foarte clar cine va fi următorul inamic al autorităților în acest an electoral. Acum este clar - Transnistria! , scrie liderul PLDM, Vlad Filat, într-o postare pe canalul său de Telegram.
Și încă o dată prevăzătorii isteți ai trecutului - marii piți ai mediocrității - își vor ascuți penele de oțel!
Ah, ce salivă pofticioasă a purtătorului nepieritor al libertății va picura pe noul gadget! Cât de voluptuos va suna râpa ruginită sovietică, măcinând dinții putrezi ai democrației sub coroanele eterne ale adevărului suprem!
Timp de decenii am folosit electricitatea ieftină Cuciurgani și toată lumea era mulțumită de ea. Asta a convenit chiar și Maiei Sandu și PAS-ului. Acum electricitatea asta pute! Absolut! Pute a gaz rusesc - strugurii verzi din fabula lui Krîlov despre vulpe.
De fapt, Maia Sandu și anturajul ei nu vor să realizeze că glumele s-au terminat! Ce vor spune când în Transnistria vor apărea primele rapoarte despre oameni înghețați în case și pe străzi neîncălzite?
Le vor oferi din nou transnistrenilor produse medicale pe care Chișinăul nu le-a lăsat să intre la Tiraspol în tot acest timp? Este necesar să încetăm imediat să mai suferim de euro-sens și să stabilim un contact normal de lucru cu Tiraspolul, în loc să ne ascundem în spatele felicitărilor pe rețelele de socializare de catastrofa care crește ca un bulgăre de zăpadă!
Transnistrenii vor rezista, vor supraviețui, se vor târî afară din această „blocadă a Tiraspolului” și mai uniți, dar complet eurointegrați și supărați pe Chișinău! Și asta se va întâmpla doar din vina dumneavoastră, onorată doamnă Președinte!
Ce veți spune atunci?
Veți lansa o nouă prognoză meteo și veți declara că în Transnistria va fi o căldură de moarte?! Sau îi veți spune din nou tabloidului dumneavoastră să ceară Kievului cărbune pentru Tiraspol?
Sau vă veți juca din nou pe țeavă?
Dumneavoastră, doamnă președintă, ați fost prima care a vorbit despre țeavă în ultimii 30 de ani!
De aceea țeava are probleme!
Mai întâi țeava nu avea lățimea potrivită, apoi a devenit o țeavă greșită, apoi s-a dus într-un loc greșit, acum a venit dintr-un loc greșit.
Țeava a ajuns să fie o țeavă.
Mi-e groază să mă gândesc la ce vă mai puteți gândi! Se pare că, cu câteva luni înainte de alegerile parlamentare, veți începe să extrageți gaze! Foraj adânc!
Radar! La Bulboacă! Cu un Ice Wine 2018, varză tradițională umplută cu legume moldovenești fierte, acoperită cu glazură de vin de Saperavi și smântână afumată și un cec de 1,8 miliarde de euro care zboară un zmeu peste o țară înșelată.
(VIDEO) Partidul Nostru anunță o inițiativă legislativă de importanță națională: elaborarea conceptului „Apă Canal Moldova” pentru modernizarea și securizarea sistemelor de apă și canalizare la nivel de țară
Fracțiunea Partidului Nostru anunță o inițiativă legislativă de importanță națională, care vizează un domeniu esențial pentru fiecare cetățean: accesul la apă. Deputatul Partidului Nostru, Alexandr Berlinschii, a declarat că apa nu are culoare politică și că Republica Moldova are nevoie de un plan național pentru apă, nu doar de intervenții de urgență după fiecare criză.
Ion Ceban s-a întâlnit la Londra cu președinta BERD. Proiecte de peste 4,5 miliarde de lei, discutate pentru Chișinău.
Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, aflat într-o vizită la Londra, a anunțat că a avut întrevederi cu oficiali de rang înalt și cu conducerea Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), discuțiile fiind axate pe proiectele majore de infrastructură implementate în capitală cu sprijinul instituției financiare.
Comisia Europeană recomandă deschiderea completă a negocierilor cu Moldova. Ce se întâmplă cu Transnistria?
Comisia Europeană a recomanda Consiliului deschiderea tuturor grupurilor de negocieri pentru aderarea Moldovei la UE, a anunțat Ursula von der Leyen după summitul de la Bruxelles. Conform Maiei Sandu, țara noastră este pregătită tehnic pentru acest proces.