Încă doi copii s-au înecat, la Drochia și Nisporeni

Doi copii au murit, după ce s-au înecat în seara zilei de 25 iunie curent în bazinele acvatice din raioanele Drochia și Nisporeni.

publicat de Vadim Ungureanu
vineri, 26 iunie 2026, 11:44
Înec

Primul caz s-a produs la ora 20:56, în iazul din apropierea satului Ochiul Alb, raionul Drochia. Potrivit informațiilor preliminare, mai multe minore au intrat în apă pentru a se scălda, iar la un moment dat o fetiță în vârstă de 10 ani a început să se înece. Un prieten chemat în ajutor a reușit să găsească și să extragă corpul neînsuflețit al copilei la mal.

Cel de-al doilea caz a fost raportat la ora 20:44, în apropierea satului Soltănești, raionul Nisporeni. Conform datelor preliminare, doi adolescenți în vârstă de 17 ani s-au deplasat la un bazin de acumulare a apei destinat utilizării în cazuri de incendii. La un moment dat, unul dintre minori a alunecat și a căzut în apă. 

Tânărul aflat împreună cu acesta a încercat să-i acorde ajutor, însă nu știa să înoate și a solicitat sprijinul persoanelor din localitate.

Victima a fost scoasă la mal de mai mulți bărbați înainte de sosirea echipelor de intervenție. Medicii au efectuat manevre de resuscitare, însă, din nefericire, au fost nevoiți să constate decesul minorului.

Amintim că pe parcursul zilei de ieri o copilă de 13 ani s-a înecat într-un iaz din municipiul Soroca.