(SURSE) Agent de patrulare „prins amețit” în timpul serviciului în Chișinău, la câțiva pași de IGP. Riscă să devină șomer
Un agent de patrulare din cadrul Direcției de Patrulare Centru a INSP, dis-de-dimineață, în timpul controlului ar fi fost prins în stare de ebrietate, probabil narcotică, de către unii dintre șefi, chiar la sensul giratori din proximitatea sediului Inspectoratului General al Poliției, susțin sursele PulsMedia.MD.
Potrivit surselor, în timpul unui control inopinat organizat de către factorii de decizie ai Direcției de Patrulare „Centru”, unul dintre membrii echipajului, aflat în misiune de serviciu la monitorizarea traficului rutier, s-ar fi aflat în stare de ebrietate. Acesta ar fi refuzat să fie testat cu aparatul Drager, dar nu a vrut să i se preia probe biologice, după care a început a fugi de cei care au venit cu controlul.
Pe numele său a fost depus un raport la Serviciul Protecție Internă și Anticorupție al MAI, dar și la conducerea INSP.
Solicitat telefonic, Marin Manița, șeful INSP a confirmat incidentul, însă fără a oferi mai multe detalii făcând trimitere la secretul anchetei.
Totodată, Manița a mai declarat că agentul de patrulare va fi concediat, indiferent de rezultatele anchetei de serviciu care a fost inițiată pe numele acestuia.
Sursele PulsMedia.MD susțin că ar fi vorba despre angajatul INSP, Dumitru Buciușcan. Același Buciușcan, în februarie 2022, a fost reținut de de ofițerii antidrog, după ce s-ar fi stabilit că înainte de a urca la volanul automobilului său, un Mercedes E220, ar fi consumat cocaină.
Acesta se afla în automobil împreună cu alte trei persoane drogate, dintre care două surori gemene, cu care se întorceau de la o petrecere.
Reținerea polițistului, suspectat de trafic și consum de droguri, a avut loc la o stație PECO de pe strada Calea Ieșilor, iar în urma percheziției, procurorii au găsit în automobilul acestuia 10 pastile de Exstasy și câteva grame de marijuana.
După 72 de ore de la reținere, polițistul a fost dus în fața judecătorului de instrucție, iar pe numele său a fost emis un mandat de arest la domiciliu pentru 30 de zile
141 de străini, implicați în infracțiuni pe teritoriul Moldovei timp de jumătate de an. Care sunt cele mai frecvente
În perioada 1 ianuarie – 31 mai 2026, în Moldova s-au înregistrat 54 de infracțiuni, în care au fost implicați 141 de cetățeni străini. Conform informațiilor obținute de Realitatea, printre cele mai frecvente fapte ilicite se numără organizarea migrației ilegale, escrocheriile cibernetice și traficul de influență.
(VIDEO) Femeie lasată fără sute de mii de lei de „ofițere de ocazie” SIS, la Ungheni
Polițiștii din Ungheni investighează o escrocherie complexă în care o femeie de 53 de ani a pierdut sute de mii de lei.
Poliția Națională acuză un deputat de faptul că ar fi accidentat cu tractorul un polițist, la Ștefan Vodă
Poliția documentează un incident produs, astăzi, în raionul Ștefan Vodă. În timpul intervenției oamenilor legii la un caz de blocare a carosabilului, deputatul Sergiu Stefanco a blocat intenționat traseul cu un tractor și nu s-a conformat solicitărilor legale ale poliției. Mai mult, acesta a pus în mișcare utilajul, lovind un polițist cu roata tractorului.