(SURSE) Agent de patrulare „prins amețit” în timpul serviciului în Chișinău, la câțiva pași de IGP. Riscă să devină șomer

Un agent de patrulare din cadrul Direcției de Patrulare Centru a INSP, dis-de-dimineață, în timpul controlului ar fi fost prins în stare de ebrietate, probabil narcotică, de către unii dintre șefi, chiar la sensul giratori din proximitatea sediului Inspectoratului General al Poliției, susțin sursele PulsMedia.MD.

publicat de Vadim Ungureanu
vineri, 19 iulie 2024, 14:09
INSP

Potrivit surselor, în timpul unui control inopinat organizat de către factorii de decizie ai Direcției de Patrulare „Centru”, unul dintre membrii echipajului, aflat în misiune de serviciu la monitorizarea traficului rutier, s-ar fi aflat în stare de ebrietate. Acesta ar fi refuzat să fie testat cu aparatul Drager, dar nu a vrut să i se preia probe biologice, după care a început a fugi de cei care au venit cu controlul.

Pe numele său a fost depus un raport la Serviciul Protecție Internă și Anticorupție al MAI, dar și la conducerea INSP.

Solicitat telefonic, Marin Manița, șeful INSP a confirmat incidentul, însă fără a oferi mai multe detalii făcând trimitere la secretul anchetei.

Totodată, Manița a mai declarat că agentul de patrulare va fi concediat, indiferent de rezultatele anchetei de serviciu care a fost inițiată pe numele acestuia.

Sursele PulsMedia.MD susțin că ar fi vorba despre angajatul INSP, Dumitru Buciușcan. Același Buciușcan, în februarie 2022, a fost reținut de de ofițerii antidrog, după ce s-ar fi stabilit că înainte de a urca la volanul automobilului său, un Mercedes E220, ar fi consumat cocaină.

Acesta se afla în automobil împreună cu alte trei persoane drogate, dintre care două surori gemene, cu care se întorceau de la o petrecere.

Reținerea polițistului, suspectat de trafic și consum de droguri, a avut loc la o stație PECO de pe strada Calea Ieșilor, iar în urma percheziției, procurorii au găsit în automobilul acestuia 10 pastile de Exstasy și câteva grame de marijuana.

După 72 de ore de la reținere, polițistul a fost dus în fața judecătorului de instrucție, iar pe numele său a fost emis un mandat de arest la domiciliu pentru 30 de zile

Poliția Națională acuză un deputat de faptul că ar fi accidentat cu tractorul un polițist, la Ștefan Vodă

Poliția documentează un incident produs, astăzi, în raionul Ștefan Vodă. În timpul intervenției oamenilor legii la un caz de blocare a carosabilului, deputatul Sergiu Stefanco a blocat intenționat traseul cu un tractor și nu s-a conformat solicitărilor legale ale poliției. Mai mult, acesta a pus în mișcare utilajul, lovind un polițist cu roata tractorului.