(VIDEO) Maia Sandu: Pretinsul lider de la Tiraspol, Vadim Krasnoselski, a fost la Moscova
Pretinsul lider de la Tiraspol, Vadim Krasnoselski, a fost la Moscova. Anunțul a fost făcut de președintele Maia Sandu, în cadrul conferinței de presă după ședința Consiliului Suprem de Securitate. Șeful statului a subliniat că aceasta este încă o dovadă că Chișinăul nu e un impediment în soluționarea crizei energetice.
„Cunosc despre vizita lui Krasnoselski la Moscova. Este încă o dovadă că Chișinăul nu este un impediment în identificarea unei soluții. Ne dorim ca oamenii din stânga Nistrului să aibă cât mai curând curent, căldură, apă. Și dacă această vizită rezolvă problema, nu are decât să o rezolve”, a declarat Sandu.
„Gazele rusești nu sunt gratuite, Moldova plătește preț mari pentru „gazul gratis” livrat în stânga Nistrului și acest preț îl plătim cu toții. Repet, noi o să permitem ca gazele rusești să ajungă în regiunea transnistreană, ne dorim ca această criză să se încheie cât mai repede”, a adăugat președintele.
Ion Ceban s-a întâlnit la Londra cu președinta BERD. Proiecte de peste 4,5 miliarde de lei, discutate pentru Chișinău.
Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, aflat într-o vizită la Londra, a anunțat că a avut întrevederi cu oficiali de rang înalt și cu conducerea Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD), discuțiile fiind axate pe proiectele majore de infrastructură implementate în capitală cu sprijinul instituției financiare.
Comisia Europeană recomandă deschiderea completă a negocierilor cu Moldova. Ce se întâmplă cu Transnistria?
Comisia Europeană a recomanda Consiliului deschiderea tuturor grupurilor de negocieri pentru aderarea Moldovei la UE, a anunțat Ursula von der Leyen după summitul de la Bruxelles. Conform Maiei Sandu, țara noastră este pregătită tehnic pentru acest proces.
În conformitate cu avizul Comisiei de la Veneția, Partidul Nostru a înregistrat un proiect de lege pentru a bloca votarea „la pachet” a candidaților internaționali în comisiile de vetting
Partidul Nostru a înregistrat în Parlament un proiect de lege pentru modificarea Legii privind evaluarea externă a judecătorilor și procurorilor, cu scopul de a alinia procedura de vetting la recomandările Comisiei de la Veneția și ale Direcției Generale Drepturile Omului și Statul de Drept a Consiliului Europei.