(VIDEO) Maia Sandu: Pretinsul lider de la Tiraspol, Vadim Krasnoselski, a fost la Moscova

Pretinsul lider de la Tiraspol, Vadim Krasnoselski, a fost la Moscova. Anunțul a fost făcut de președintele Maia Sandu, în cadrul conferinței de presă după ședința Consiliului Suprem de Securitate. Șeful statului a subliniat că aceasta este încă o dovadă că Chișinăul nu e un impediment în soluționarea crizei energetice.

publicat de Vadim Ungureanu
marți, 14 ianuarie 2025, 13:47
MS

„Cunosc despre vizita lui Krasnoselski la Moscova. Este încă o dovadă că Chișinăul nu este un impediment în identificarea unei soluții. Ne dorim ca oamenii din stânga Nistrului să aibă cât mai curând curent, căldură, apă. Și dacă această vizită rezolvă problema, nu are decât să o rezolve”, a declarat Sandu.


„Gazele rusești nu sunt gratuite, Moldova plătește preț mari pentru „gazul gratis” livrat în stânga Nistrului și acest preț îl plătim cu toții. Repet, noi o să permitem ca gazele rusești să ajungă în regiunea transnistreană, ne dorim ca această criză să se încheie cât mai repede”, a adăugat președintele.

În conformitate cu avizul Comisiei de la Veneția, Partidul Nostru a înregistrat un proiect de lege pentru a bloca votarea „la pachet” a candidaților internaționali în comisiile de vetting

Partidul Nostru a înregistrat în Parlament un proiect de lege pentru modificarea Legii privind evaluarea externă a judecătorilor și procurorilor, cu scopul de a alinia procedura de vetting la recomandările Comisiei de la Veneția și ale Direcției Generale Drepturile Omului și Statul de Drept a Consiliului Europei.