(SURSE) Angajații MAI „au pierdut” două drone la frontiera moldo-ucraineană

Angajații Poliției de Frontieră din cadrul Direcției Regionale SUD a IGPF ar fi pierdut două drone ieri-dimineață, în jurul orei 06:30, la frontiera moldo-ucraineană din sudul R.Moldova, susțin sursele PulsMedia.MD.

publicat de Vadim Ungureanu
vineri, 29 septembrie 2023, 11:20
IGPF

Este vorba despre polițiștii de frontieră din cadrul SPF Basarabeasca și SPF Valea Perjei, care au raportat despre faptul că în timpul serviciului au pierdut legătura de la consola de operare a două drone.

Ulterior, angajații DR SUD au pornit căutările celor două drone.

Solicitată telefonic, Raisa Novițchi, ofițerul de presă al IGPF a confirmat incidentul și a declarat că:


„În timpul activității de supraveghere a frontierei operatorii au pierdut controlul asupra a două drone. Ulterior, dronele au fost recuperate pe parcursul zilei de astăzi și sunt întregi. Despre aceste incidente au fost informate autoritățile ierarhic superior”.


Novițchi a refuzat să ofere mai multe detalii despre cele două incidente cu implicarea dronelor IGPF, inclusiv despre cum s-au produs acestea, dar nici despre faptul dacă dronele pierdute fac parte din lotul în valoare de 7 milioane de lei, care au fost transmise la data de 19 septembrie 2023, în cadrul subdiviziunilor tactice ale IGPF, de către Andrian Efros Ministrul Afacerilor Interne.

Efros declara atunci că aceste aparate de zbor fără pilot au misiunea să-i ajute pe angajații IGP să îndeplinească misiunile la cel mai înalt nivel pentru a creștem capacitatea de intervenție și să ofere siguranță cetățeanului de rând.

La rândul său, Rosian Vasiloi, șeful IGPF, declarase că: „anul acesta cu sprijinul Guvernului și a MAI am reușit să înscriem încă o filă în capacitarea unităților la nivel tactic și nivel regional prin alocarea sumei de peste 7 mln lei pentru achiziționarea unui lot de aparate de zbor fără pilot la bord care astăzi pleacă la frontieră.”