Ceartă la cuțite, între un grup de tineri, la Ungheni. Doi dintre ei transportați la spital

Doi tineri au ajuns la spital, în urma unei cerți cu alți doi tineri, unul dintre ei fiind minor. Cazul a avut loc noaptea trecută, în jurul orei 00:20, pe o stradă din localitatea Bumbăta, din raionul Ungheni, susțin sursele PulsMedia.MD din teritoriu.

publicat de Vadim Ungureanu
duminică, 25 august 2024, 11:20
Ungheni

Potrivit surselor PulsMedia.MD, victimele s-au dovedit a fi doi tineri de 21 de ani. Noaptea trecută, cei doi, în urma unui conflict mai vechi, s-au luat la ceartă cu doi frați de 24 și respectiv 14 ani pe o stradă din localitatea sus menționată.

Cearta dintre cei patru indivizi, în scurt timp a degenerat într-o bătaie, în timpul căreia, individul de 24 de ani, care era înarmat cu un cuțit, le-a aplicat mai multe lovituri cu acesta celor doi tineri, peste diferite părți ale corpului.

Victimele au fost transportate la Spitalul raional Ungheni, unde au fost diagnosticați cu mai multe plăgi de cuțit la mâini și la picioare fiindu-le acordat ajutorul medical.

Totodată, oamenii legii l-au încătuașat pe cuțitar și l-au escortat la IP Ungheni, unde a fost reținut pentru 72 de ore, pe numele său fiind inițiată o cauză penală.

Polițiștii cercetează cazul pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs incidentul

Cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, reținut de SIS la intrare în R. Moldova

Serviciul de Informații și Securitate, sub conducerea procurorilor PCCOCS, a reținut un cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, la intrare în Republica Moldova. Acesta ar fi colectat informație cu privire la regiunea din stânga Nistrului, mai exact zona de securitate. Prin urmare, la solicitarea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) învinuitul a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile.