Radu Marian se laudă cu 700 km de drum. Vicepreședintele PLDM: „Magicienii” infrastructurii uită să menționeze că marea parte a acestor drumuri erau deja în lucru”

Vicepreședintele PLDM, Sergiu Burlacu, reacționează la declarațiile deputatului PAS, Radu Marian, care transmis pe pagina sa de Facebook, că actualul guvern construiește proiecte de infrstructură mai bine decât guvernările precedente.

publicat de Vadim Ungureanu
miercuri, 17 iulie 2024, 15:02
drumuri

„Din 2021 până acum, au fost dați în exploatarea 700 kilometri de drum. Spre comparație, în perioada 2010-2020, au fost date în exploatare de aproape 3 ori mai puține porțiuni de drum. Până la final de 2024 - numărul de kilometri dați în exploatare va crește”, a scris alesul poporului din partea PAS.

De altă parte, vicepreședintele PLDM, îi reproșează lui Marian că a uită să menționeze că marea parte a acestor drumuri erau deja în lucru cu mult înainte ca ei să-și facă apariția triumfală la guvernare.

„Desigur, singurul mod în care ar putea să-și atribuie meritul pentru inițierea acestor proiecte ar fi să recunoască faptul că au făcut parte din guvernările AIE sau din echipa fugarului Plahotniuc, care și-a umplut buzunarele pe seama proiectelor de infrastructură. Dar nu, ei continuă să nege cu înverșunare că au fost implicați în guvernare din 2009. Ba mai mult, șefa lor a activat inclusiv în echipa lui Dodon, dar acestea sunt detalii pe care ei încearcă cu orice preț să le evite în discuțiile publice.

Trebuie să recunoaștem că PAS a reușit să se facă remarcat doar prin reparația unei scurte porțiuni de drum între Leova și Bumbăta, la prețul "modest" de peste 280 milioane de euro pentru 3,6 kilometri de drum. 

De asemenea, s-au făcut cunoscuți prin cele mai netransparente metode de guvernare și organizare a licitațiilor publice.

În rest, singurul adevăr incontestabil este că guvernarea PAS a dat în exploatare 700 de kilometri de minciuni în perioada vremurilor nebune”, susțin Burlacu.

Serghei Ivanov – Fermierii suspendă protestele după discuțiile din Parlament, dar avertizează că vor reveni în stradă dacă promisiunile nu vor fi respectate

Deputatul Partidului Nostru și președintele Comisiei parlamentare pentru agricultură și industrie alimentară, Serghei Ivanov, a declarat că fermierii au decis să înceteze acțiunile de protest și blocajele organizate în ultimele zile, după discuțiile purtate la Parlament cu președintele Legislativului, Igor Grosu. Totodată, agricultorii au transmis un avertisment clar că vor reveni la proteste dacă angajamentele asumate de autorități nu vor fi respectate.