Ministru din Guvernul Recean: „Nu Maia Sandu trebuie pedepsită prin vot, pentru greșelile pe care le-am făcut ca guvernare”

Sergiu Lazarencu, ministru al Mediului în Guvernul Recean, a declarat că a analizat în ultimele două zile rezultatul primului tur al alegerilor prezidențiale. „Greșelile pe care le-am făcut ca guvernare în ultimii trei ani, dar și cum poate arăta Moldova după 3 noiembrie, în caz că câștigă Stoianoglo. Nu Maia Sandu trebuie pedepsită prin vot, pentru greșelile pe care le-am făcut ca guvernare și nu în acest moment”.

publicat de Vadim Ungureanu
miercuri, 23 octombrie 2024, 11:55
DR

Ministrul Mediului Sergiu Lazarencu a scris pe o rețea de socializare că în ultimele două zile a analizat mai multe lucruri. „Rezultatele din primul tur, greșelile pe care le-am făcut ca guvernare în ultimii trei ani, dar și cum poate arăta Moldova după 3 noiembrie, în caz că câștigă Stoianoglo”, a comunicat ministrul.

„Cu siguranță nu doamna Maia Sandu trebuie pedepsită prin vot, pentru greșelile pe care le-am făcut ca guvernare și nu în acest moment. Acum este important să vedem cum să ne mobilizăm în aceste două săptămâni în acest scrutin crucial pentru viitorul nostru. Efortul trebuie să-l facem cu toții”, a adăugat ministrul din Guvernul Recean.

În continuare el a venit cu un apel: „Haideți să facem un mic efort să sunăm rudele, prietenii, colegii de clasă să ne asigurăm că ieșim cât mai mulți la vot. Eu personal îmi voi lua concediu și voi merge la nord acolo unde m-am născut și unde cunosc multă lume bună care poate fi mobilizată și cu efortul tuturor să inversăm rezultatul în favoarea Maiei Sandu. Aceste alegeri nu sunt doar despre Maia Sandu, dar sunt despre viitorul nostru și al copiilor noștri. Haideți să nu stingem luminița de la capătul tunelului. Despre greșeli vom vorbi după 3 noiembrie”.