Ministrul de externe a avut o întrevedere cu noua coordonatoare rezidentă a ONU în R.Moldova

Vicepremierul Mihai Popșoi, ministru al afacerilor externe, a avut astăzi o întrevedere cu noua coordonatoare rezidentă a Națiunilor Unite în Republica Moldova, Yeșim Oruç Kaya.

publicat de Anatol Chirilov
luni, 26 august 2024, 16:19
MAEIE

În cadrul întrevederii, coordonatoarea ONU și-a prezentat copiile scrisorilor de acreditare, cei doi oficiali purtând discuții pe marginea realizării agendei de reforme și obiectivelor de dezvoltare durabilă a țării noastre.

În cadrul întrevederii, Mihai Popșoi a apreciat sprijinul continuu al echipei de țară ONU în avansarea Republicii Moldova pe drumul european și rolul asumat în mobilizarea eforturilor de răspuns la crizele cu care se confruntă țara noastră. În același timp, vicepremierul i-a urat succes noii coordonatoare ONU în exercitarea mandatului de înaltă responsabilitate.

Yeșim Oruç Kaya a menționat, la rândul său, că ONU va continua să ofere expertiză și sprijin Republicii Moldova, aliniindu-și asistența cu prioritățile și eforturile de dezvoltare ale țării noastre

Cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, reținut de SIS la intrare în R. Moldova

Serviciul de Informații și Securitate, sub conducerea procurorilor PCCOCS, a reținut un cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, la intrare în Republica Moldova. Acesta ar fi colectat informație cu privire la regiunea din stânga Nistrului, mai exact zona de securitate. Prin urmare, la solicitarea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) învinuitul a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile.