(FOTO) „Uite-l ici, uite-l colo, câte un bob de nisip!” Angajații „Spații Verzi” s-au apucat de „semănat” cu mâna material antiderapant pe alei și trotuare
Imagini cu angajați din cadrul unei subdiviziuni a Primăriei mun.Chișinău, în timp ce presoară material antiderapant cu mâna din căldare, surprinse în această dimineață pe aleea de pe bulevardul Mircea cel Bătrîn din sectorul Ciocana, au devenit virale pe rețele de socialiazare
Primăria Municipiului Chișinău informează că la această oră, serviciile municipale din domeniul gospodăresc se află în teren, pentru desfășurarea lucrărilor de combatere a poleiului pe străzi, trotuare, în preajma stațiilor de așteptare a transportului public, parcuri și alei.
„După miezul nopții și la primele ore ale dimineții, în activitățile de combatere a ghețușului pe drumuri cu aplicarea materialului antiderapant sunt implicați angajații Î.M. „ Exdrupo ” – 12 autospeciale sărărițe, ai Î.M. „Asociația de gospodărire a spațiilor verzi” – 11 utilaje sărărițe și 280 persoane, ai întreprinderilor municipale de gestionare a fondului locativ și ai Regiei locativ-comunale – 44 utilaje sărărițe și 400 muncitori. Cele mai complicate situații se atestă pe trotuare, scările spre unele curți și pe străzile în pantă. Din acest considerente pe unele artere de circulație transportul public de pasageri atestă întârzieri ale graficelor de circulație”, se menționează în comunicatul Primăriei.
Administrația municipală îndemnăm locuitorii capitalei să fie înțelegători și precauți la drum, pericolul de ghețuș persistă în capitală și în întreaga țară, având în vedere condițiile climaterice cu valori negative pe timpul nopții. La această oră continuă să se circule în condiții de iarnă, iar automobiliștii sunt chemați să evite drumurile în pantă.
Totodată, Primăria municipiului Chişinău face apel către agenţii economici și către gestionarii de imobile, să înlăture țurțurii de pe marginea acoperișurilor clădirilor și să combată ghețușul de pe teritoriul aflat în gestiune.
În caz de înregistrare a situațiilor problematice în contextul condițiilor meteo, cetățenii urbei sunt chemați să apeleze Dispeceratul Central Municipal, tel. (022) 22-22-67, (022) 22-26-04.
Moldova înăsprește regulile: Cartelele SIM preplătite vor putea fi activate doar pe baza actului de identitate
Cartelele SIM preplătite vor putea fi activate doar după identificarea utilizatorului pe baza unui act de identitate. Un proiect de completare a Legii comunicațiilor electronice a fost votat în prima lectură de Parlament vineri, 26 iunie.
Încă doi copii s-au înecat, la Drochia și Nisporeni
Doi copii au murit, după ce s-au înecat în seara zilei de 25 iunie curent în bazinele acvatice din raioanele Drochia și Nisporeni.
Accident grav în Italia: O femeie din Republica Moldova, lovită de un taxi pornit fără șofer
O moldoveancă a ajuns în stare foarte gravă la spital, după ce a fost lovită de un taxi scăpat de sub control pe un trotuar din centrul Romei, capitala Italiei.