Maia Sandu a discutat cu președintele Irlandei, Michael D. Higgins, și cu premierul irlandez, Simon Harris, la Dublin
Președintele R.Moldova, Maia Sandu, a discutat cu președintele Irlandei, Michael D. Higgins, și cu premierul irlandez, Simon Harris, despre relațiile tot mai strânse între țările noastre, despre comunitatea moldovenilor care contribuie la economiile ambelor țări și despre pașii fermi pe care Moldova îi face spre calitatea de membru al Uniunii Europene.
„În ultimii ani, am reușit să intensificăm relațiile noastre cu Irlanda. Am salutat decizia oficialilor de la Dublin de a deschide ambasada irlandeză la Chișinău, care ne va apropia și mai mult și va contribui la dezvoltarea relațiilor noastre economice. Irlanda găzduiește, cu multă deschidere și bunăvoință, una dintre cele mai mari comunități de moldoveni. Am abordat problema recunoașterii permiselor de conducere, subiect important pentru diaspora noastră și am convenit să avansăm în această privință cu susținerea autorităților irlandeze”, susține Sandu.
Irlanda, un stat cu un istoric proces de emigrare, are o diasporă mare și puternică, care promovează cu mândrie cultura irlandeză în lume și care a jucat un rol extraordinar în dezvoltarea economică a țării. În acest sens, dar și în cel al transformării economice prin care poate trece o țară mică odată cu integrarea în Uniunea Europeană, Irlanda este un exemplu demn de urmat pentru țara noastră.
Serghei Ivanov – Fermierii suspendă protestele după discuțiile din Parlament, dar avertizează că vor reveni în stradă dacă promisiunile nu vor fi respectate
Deputatul Partidului Nostru și președintele Comisiei parlamentare pentru agricultură și industrie alimentară, Serghei Ivanov, a declarat că fermierii au decis să înceteze acțiunile de protest și blocajele organizate în ultimele zile, după discuțiile purtate la Parlament cu președintele Legislativului, Igor Grosu. Totodată, agricultorii au transmis un avertisment clar că vor reveni la proteste dacă angajamentele asumate de autorități nu vor fi respectate.
Doi candidați la funcția de director Moldtelecom. Cine sunt aceștia
Concursul pentru ocuparea funcției de Director general al S.A. „Moldtelecom” a trecut la o nouă etapă. Comisia de selectare informează că, în urma examinării dosarelor depuse, au fost admiși la etapa următoare a concursului candidații Viorel Motorniuc și Andrei Preașcă.
Marcel Bolboaca-Negru, numit atașat al apărării în cadrul Ambasadei SUA în Republica Moldova
Marcel Bolboaca-Negru este noul atașat al apărării al Ambasadei SUA în Republica Moldova. Anunțul a fost făcut pe pagina oficială a misiunii diplomatice la Chișinău. El a declarat că este onorat să își înceapă mandatul în Republica Moldova și că își propune să contribuie la consolidarea cooperării bilaterale în domeniul apărării și securității.