Lucrările de eficiență energetică vor fi gestionate prin intermediul unui sistem informațional nou
Guvernul a aprobat conceptul Sistemului informațional în domeniul eficienței energetice – SINEE, care va facilita gestionarea lucrărilor de eficiență energetică și va sistematiza datele despre economiile de energie realizate. Noua soluție informatică va fi gestionată de către Centrul Național pentru Energie Durabilă, iar toate părțile interesate vor avea acces la informații din domeniu.
Sistemul va include șapte subsisteme informaționale distincte, care se referă la performanța energetică a clădirilor, monitorizarea și verificarea economiilor de energie, precum și valorificarea surselor de energie regenerabilă într-un mod durabil.
Portalul va pune la dispoziția cetățenilor date cu caracter public din toate subsistemele informaționale și va asigura accesul online la serviciile oferite de către Centrul Național pentru Energie Durabilă (CNED).
Totodată, centralizarea de către sistem a datelor cu privire la economiile de energie va permite planificarea eficientă a măsurilor de creștere a eficienței energetice și valorificarea surselor de energie regenerabilă, pentru atingerea obiectivelor naționale. Astfel, sistemul va contribui la realizarea obiectivului asumat de Republica Moldova de a reduce anual consumul final de energie cu 0,8%, dar și la reducerea facturilor populației, autorităților publice și agenților economici.
De menționat că, anul trecut, CNED a lansat Fondul de eficiență energetică în sectorul rezidențial, care planifică renovarea a peste jumătate de milion de metri pătrați de locuințe.
Accident grav în Italia: O femeie din Republica Moldova, lovită de un taxi pornit fără șofer
O moldoveancă a ajuns în stare foarte gravă la spital, după ce a fost lovită de un taxi scăpat de sub control pe un trotuar din centrul Romei, capitala Italiei.
Caz de tortură: Un fost polițist din Chișinău, condamnat la închisoare. Ce i-a făcut unui bărbat
Un fost subofițer superior al Batalionului de Patrulare și Reacționare Operativă din cadrul Direcției de Poliție a municipiului Chișinău a fost condamnat la patru ani de închisoare pentru tortură. Instanța a dispus executarea pedepsei într-un penitenciar de tip semi-închis și i-a interzis să ocupe funcții publice timp de șase ani.
Aproape 12 milioane de lei pentru modernizarea pieței agroalimentare din Bălți
Cu suportul Guvernului Republicii Moldova, micii producători agricoli din regiune vor beneficia de condiții îmbunătățite la piața agroalimentară din municipiul Bălți.