La furat lemne din pădure în toiul nopții. Polițiștii au prins un bărbat în flagrant

Un bărbat din localitatea Grigorăuca, Sîngerei a fost prins de oamenii legii în timp ce tăia lemne ilegal. Acesta furase patru arbori din specia ulm.

publicat de Vadim Ungureanu
joi, 17 octombrie 2024, 12:32
lemne

Un bărbat din localitatea Grigorăuca, Sîngerei a fost prins de oamenii legii în timp ce tăia lemne ilegal. Acesta furase patru arbori din specia ulm, scrie Realitatea.MD.

Inspectorii de mediu au întocmit un proces-verbal în baza acestui caz.

„Pe lângă aceasta, persoana vinovată a achitat și prejudiciul cauzat mediului prin tăierea ilegală a copacilor”, transmite Inspectoratul pentru Protecția Mediului.

Responsabilii continuă acțiunile de combatere a tăierilor ilegale de arbori.

Percheziții CNA, la Taraclia. Președintele raionului și alți doi funcționari, suspectați de trucare a licitațiilor și abuz de serviciu

Ofițerii Centrului Național Anticorupție și procurorii Procuraturii municipiului Cahul desfășoară astăzi percheziții într-o cauză penală pornită pe faptul unor presupuse acțiuni abuzive comise de președintele raionului Taraclia, în complicitate cu președintele Comisiei construcții și un specialist în domeniul achizițiilor publice.