Directorul STISC, Alexandru Corețchi, și-a dat demisia. Cine preia șefia instituției

Directorul Serviciului Tehnologia Informației și Securitate Cibernetică (STISC), Alexandru Corețchi, și-a dat demisia. Anunțul a fost făcut de reprezentanții Cancelariei de Stat, miercuri, 25 iunie curent.

publicat de Veronica Ciortan
miercuri, 25 iunie 2025, 19:06
Directorul STISC, Alexandru Corețchi, și-a dat demisia. Cine preia șefia instituției
„Ca urmare a cererii de demisie depuse de domnul Alexandru Corețchi, conducerea Serviciului Tehnologia Informației și Securitate Cibernetică (STISC) va fi asigurată, prin interimat, de către actualul director adjunct al instituției, domnul Radu Vieru. Decizia vine în conformitate cu prevederile legale în vigoare, pentru a asigura continuitatea activității instituției”, se arată în anunțul Cancelariei, citat de Realitatea.MD.

Motivul demisiei nu este, deocamdată, clar.

Alexandru Corețchi a preluat acum doi ani funcția de director.