(FOTO) Dorin Recean, la Orhei: „În ultimii 4 ani, am dat în exploatare de 3 ori mai mulți kilometri de drum decât în precedenții 10 ani”
„În ultimii patru ani, am dat în exploatare de trei ori mai mulți kilometri de drum decât în precedenții zece ani”. Declarația a fost făcută de prim-ministrul Dorin Recean, în cadrul inspectării lucrărilor de reparație a unui drum regional din raionul Orhei, finalizat cu cinci luni înainte de termenul prevăzut. Lucrările, în valoare de 18,8 milioane de lei, au fost executate pe un segment de aproape cinci kilometri, între satele Susleni și Vîșcăuți.
„Orheienii vor avea acces la un drum calitativ spre râul Nistru, după mulți ani de așteptare. Anterior, această porțiune era din pietriș și îngreuna mult accesul spre cele două sate”, a declarat Dorin Recean, prim-ministrul R. Moldova, citat de NordInfo.MD.
Potrivit lui Recean, doar în raionul Orhei, în ultimii patru ani au fost reabilitați aproape 90 de kilometri de drum.
„Pentru afaceri, drumurile bune sunt esențiale, de aceea rămân o prioritate. În perioada următoare, vom aloca mai mulți bani, ca să avem o rețea modernizată de drumuri locale și regionale”, a spus șeful Guvernului.
Oficialul a precizat că în anul curent urmează a fi reperate și alte segmente din drumurile regionale, cum ar fi G43: R20 – Horodiște – Lalova – Izvoare – Chiperceni – R20, dar și G68: R20 – Orhei – Susleni – Ustia – Criuleni.
„În anul curent, pentru reabilitarea, reconstrucția și întreținerea drumurilor și podurilor sunt direcționate 3,2 miliarde de lei – cea mai mare sumă de bani alocată vreodată în Republica Moldova, într-un singur an, pentru infrastructura rutieră”, a precizat Dorin Recean.
Amintim că, în total, peste 570 de primării au depus proiecte la Guvern ca să obțină finanțare pentru repararea drumurilor locale.
Accident grav în Italia: O femeie din Republica Moldova, lovită de un taxi pornit fără șofer
O moldoveancă a ajuns în stare foarte gravă la spital, după ce a fost lovită de un taxi scăpat de sub control pe un trotuar din centrul Romei, capitala Italiei.
Caz de tortură: Un fost polițist din Chișinău, condamnat la închisoare. Ce i-a făcut unui bărbat
Un fost subofițer superior al Batalionului de Patrulare și Reacționare Operativă din cadrul Direcției de Poliție a municipiului Chișinău a fost condamnat la patru ani de închisoare pentru tortură. Instanța a dispus executarea pedepsei într-un penitenciar de tip semi-închis și i-a interzis să ocupe funcții publice timp de șase ani.
Aproape 12 milioane de lei pentru modernizarea pieței agroalimentare din Bălți
Cu suportul Guvernului Republicii Moldova, micii producători agricoli din regiune vor beneficia de condiții îmbunătățite la piața agroalimentară din municipiul Bălți.