Un moldovean a fost prins la Albița cu un automobil căutat pentru confiscare
Poliţiştii de frontieră din Punctul de Trecere a Frontierei Albiţa au descoperit la controlul de frontieră şi reținut pentru continuarea cercetărilor un autoturism, anul fabricație 2020, care figura în bazele de date italiene ca fiind furat. Un moldovean a încercat să-l introducă în țară, pe o platformă.
„La 15 martie, în jurul orei 16.50, în Punctul de Trecere a Frontierei Albiţa - ITPF Iași, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, un bărbat cu cetățenie română și a Republicii Moldova, în vârstă de 39 de ani, care transporta, cu ajutorul unei platforme, un autoturism, scrie UNIMEDIA.
Existând suspiciuni cu privire la situaţia juridică a autovehiculului transportat, colegii noștri au efectuat verificări suplimentare, ocazie cu care au constatat că acesta figurează în bazele de date ca fiind bun căutat pentru confiscare, semnalare introdusă de autoritățile din Italia.
Cu privire la aspectele constatate, bărbatul a declarat că este împuternicit de o societate din Republica Moldova, care a achiziționat autoturismul în cauză de pe un site de licitații, să îl transporte din Austria în Republica Moldova. Acesta a mai declarat că nu are cunoștință despre faptul că autoturismul este furat sau implicat în vreun litigiu.
Poliţiştii de frontieră efectuează cercetări în cauză pentru săvârşirea infracţiunii de tăinuire, iar autoturismul, în valoare de 75.000 de lei, a fost reținut în vederea continuării cercetărilor”, se menționează în comunicatul remis de ITPF Iași.

Aproape 12 milioane de lei pentru modernizarea pieței agroalimentare din Bălți
Cu suportul Guvernului Republicii Moldova, micii producători agricoli din regiune vor beneficia de condiții îmbunătățite la piața agroalimentară din municipiul Bălți.
Macan, Akmal, Klava Koka, Guf, Basta, Morgenshtern, printre artiștii care nu sunt recomandați în R. Moldova. Vezi lista integrală!
Ministerul Culturii a publicat lista de artiști din țările CSI ale căror concerte și participări în cadrul evenimentelor cultural-artistice nu sunt recomandate pe teritoriul Republicii Moldova.
Decizia privind vânarea căprioarelor a fost suspendată. Ministerul Mediului anunță consultări
Decizia privind cota de vânătoare la caprioare a fost suspendată de ministrul mediului, Gheorghe Hajder, pe fondul reacțiilor și nemulțumirilor apărute în spațiul public. Oficialul a declarat că vor fi organizate consultări publice extinse pentru a decide cum va fi gestionată în continuare populația de căprioare, fără a afecta pădurile.