(VIDEO) Transportatorii ilegali din Republica Moldova au pus stăpânire pe Aeroportul Internațional Iași! Clienții sunt băgați cu forța în microbuze

Transportatorii ilegali din Republica Moldova au pus stăpânire pe Aeroportul Internațional Iași. Deși nu au voie să presteze servicii de transport, aceștia își desfășoară activitatea fără piedici în parcarea aerogării

publicat de Vadim Ungureanu
luni, 8 iulie 2024, 07:39
bzi

Finalizarea noului Terminal T4 de la Aeroportul Internațional Iași a devenit o adevărată mină de aur pentru transportatorii ilegali din Republica Moldova. Aceștia au pus stăpânire pe zona aeroportuară. Problema cea mai gravă este că sunt foarte agresivi cu pasagerii, pe lângă faptul că desfășoară o activitate ilegală.


Transportatorii ilegali din Republica Moldova au pus stăpânire pe Aeroportul Internațional Iași

Pasagerii care tranzitează Aeroportul Internațional Iași susțin faptul că șoferii microbuzelor ce fac curse spre Republica Moldova, predominant spre Chișinău, sunt foarte agresivi.

„Se folosesc de aeroportul nostru, fac bani de pe urma asta, fac speculă peste tot! Au ajuns stăpâni aici! Ba mai sunt și necivilizați, și obraznici! După accent își dau seama care e de-al lor și-l iau pe sus să-l bage în microbuz”, a spus Viorel, un pasager de pe aeroportul din Iași.

Mai mult decât atât, moldovenii se comportă de parcă ar stăpâni zona. Aceștia devin agresivi și când personalul aeroportului încearcă să ia atitudine și să îi mute din zona parcării kiss&ride, unde staționarea gratuită este de maxim 7 minute.

„Am fost martor în luna martie, un lucrător al aeroportului ruga chiar respectuos pe unul din șoferii moldoveni să-și mute microbuzul și să-l parcheze în parcare. Ăsta, iritat, a început să îi răspundă paznicului în limba rusă, a început să țipe, să îl înjure. Eu trebuia să urc în acel microbuz, am rămas șocat, nu m-am mai urcat, l-am lăsat păgubaș”, a transmis Daniel, un cetățean din Republica Moldova, care a refuzat cursa.

Poliția Aeroportului Internațional  Iași mai poate tempera agresivitatea șoferilor din Republica Moldova.

„Moldovenii stau cuminți doar când poliția de la aeroport este în zonă. E puțin personal la ei, nu fac față să aibă oameni, să stea cineva non-stop în parcare. Poliția le dă amenzi, dar degeaba le dă, că oricum nu le plătesc. Șoferii moldoveni sunt agresivi cu pasagerii, au fost cazuri când îi lua pe sus și îi băga în microbuze, au așa o agresivitate de nedescris. Așa ceva n-am mai văzut”, spun surse din cadrul aerogării ieșene.

Din toată „afacerea” doar moldovenii câștigă, transportatorii nu plătesc niciun leu pentru timpul de așteptare a pasagerilor

Transportatorii ilegali de la Aeroportul Internațional  Iași au găsit o variantă în care să nu aibă nicio pierdere. Aceștia profită de cele 7 minute gratuite, din zona kiss&ride, iar când acestea expiră, ies cu microbuzul din parcare și mai intră o dată. Astfel, tarifele percepute de aerogara ieșeană nu sunt achitate.

„Nu plătesc parcarea, au găsit manevră și la asta. Fac cerculețe, se plimbă cu microbuzele, stau câte 7 minute în partea de kiss&ride, unde primele 7 minute sunt gratis, după iar ies, iar intră și tot așa. Nu plătesc nici măcar parcarea. Doar în cazuri extreme, când e foarte aglomerat și nu pot să se miște prea mult, parchează în parcare și plătesc pe oră, dar asta se întâmplă mai rar. Fac bani mulți pe spatele aeroportului. Un pasager plătește între 20 și 25 de euro pe cursă, moldovenii fac curse dus-întors, câștigă și câte 2.000 de euro pe zi. Oricum firmele de transport care au licențe îi încurajează, sunt mână în mână. Dacă nu mai au locuri firmele cu licență, șoferii trimit pasagerii tot la pirați, la ăștia care transportă ilegal. E un cerc vicios, nu cred că se va rezolva vreodată”, a spus un taximetrist care cunoaște situația moldovenilor.

Cei care tranzitează des zona Aeroportului Internațional  Iași cunosc în amănunt situația transportatorilor ilegali din Republica Moldova. Unul dintre taximetriștii care staționează în zonă a povestit reporterilor  BZI faptul că o fată ar fi fost agresată de șoferii moldoveni.

„Au fost situații că, dacă eu stau mult pe aici, văd, au fost situații în care, chiar acum câteva luni, o fată din Republica Moldova a cerut ajutorul celor din interior să scape de conaționali. Fata a spus angajaților de la aeroport că a fost odată într-o cursă cu ei și numai ea știe cum a scăpat, că au început șoferii să se dea la ea, să o agreseze. Era săraca fată toată panicată”, a mai spus un șofer de taxi.

Conducerea Aeroportului Internațional Iași a găsit o soluție, dar nu promite că va da și rezultate

Conducerea Aeroportului Internațional  Iași încearcă diminuarea numărului de transportatori ilegali din parcarea aerogării.

„Avem niște planuri, ne vom ocupa de ei de săptămâna viitoare sau în două săptămâni, dar deocamdată nu vă pot da detalii. Orice se întâmplă în parcarea aeroportului este treaba poliției, ceea ce am făcut eu până la urmă și am reușit să facem a fost să îi scoatem din terminal. Am angajat oameni suplimentar la securitate pentru asta, ca să ne asigurăm că nu mai stau în terminal și împreună cu echipele de pază facem eforturi să îi ținem să nu intre în terminal și poliția face eforturi și, din câte știu, au dat zeci de amenzi și au luat foarte multe plăcuțe de înmatriculare, certificate de înmatriculare”, a declarat Romeo Vatră, directorul Aeroportului Internațional  Iași.

Romeo Vatră, directorul aeroportului din  Iași, a transmis și faptul că este luată în calcul realizarea unei miniautogări în zonă, tot ca demers pentru descurajarea transportatorilor ilegali.

„Ei (n.r. – transportatorii ilegali din Republica Moldova) intră în parcarea normală, plătesc pe oră. Există o platformă întreagă pe Facebook, pe internet. Sunt foarte mulți care fac transport ilicit. Vom lua măsuri în sensul de a oferi celor care fac transport corect din punct de vedere legal, cu licență, să aibă condiții pentru a putea transporta pasagerii către și dinspre Republica Moldova. Prin acest demers, vrem să îi descurajăm pe cei care fac transport ilicit, astfel încât să nu mai aibă condiții, dar nu garantăm 100 la sută că se va rezolva problema aceasta, atâta timp cât există cerere, există și ofertă. Vom încerca să realizăm un punct de întâlnire pentru transportatorii licențiați și pasageri, avem în vedere și realizarea unei miniautogări, dar asta necesită investiții, timp, niște demersuri pe care trebuie să le facem din punct de vedere administrativ”, a adăugat Romeo Vatră.

Transportatorii ilegali din Republica Moldova au pus stăpânire pe Aeroportul Internațional  Iași. Aceștia devin agresivi și își bagă pasagerii cu forța în microbuze.

sursa: bzi.ro

Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse

Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.