Anchetă la Inspectoratul pentru Protecția Mediului, după ce șeful de la Hîncești a fost împușcat la o vânătoare de mistreți
Inspectoratul pentru Protecția Mediului confirmă faptul că un angajat al instituției este victima vânătorii de la Caracui, Hîncești. Instituția precizează că acesta se afla în afara orelor de serviciu, dar și că ar fi inițiat o anchetă internă.
Potrivit unui comunicat al Instituției, toate normele legale au fost respectate în timpul vânătorii.
Totodată, din cauza incidentului produs, a fost demarată o anchetă internă, pentru a stabili circumstanțele cazului.
„Vânătoare în cauză s-a desfășurat în condiții legale, având la bază regulile stricte de gestionare a fondului forestier arendat. Cu toate acestea, este important să clarificăm orice îngrijorare legată de implicarea unui membru al echipei noastre în astfel de activități, în special în afara orelor de serviciu”, precizează șeful Inspectoratului de Mediu, Ion Bulmaga.
Amintim că PulsMedia.MD a scris cu referire la surse demne de încredere că în timpul vânătorii a fost împușcat în abdomen Vasile Moraru, șeful sbdiviziunii teritoriale a Inspectoratului pentru Protecția Mediului Hîncești.
Totodată, potrivit datelor oferite de IGP, la vânătoare de mistreți au participat 17 persoane, majoritatea dintre ele fiind cu grade rudenie.
„În baza actelor ridicate s-a stabilit că toți cei 17 bărbați sunt posesori legali de arme și dețin carnete de vânător. Chiar dacă bărbatul rănit inițial a declarat că personal s-ar fi împușcat accidental, Poliția în comun cu procurorii examinează și alte versiuni”, precizează Poliția Națională.
Potrivit aceluiași comunicat al IGP, doi dintre vânători au fost reținuți de oamenii legii.
Moldova înăsprește regulile: Cartelele SIM preplătite vor putea fi activate doar pe baza actului de identitate
Cartelele SIM preplătite vor putea fi activate doar după identificarea utilizatorului pe baza unui act de identitate. Un proiect de completare a Legii comunicațiilor electronice a fost votat în prima lectură de Parlament vineri, 26 iunie.
Încă doi copii s-au înecat, la Drochia și Nisporeni
Doi copii au murit, după ce s-au înecat în seara zilei de 25 iunie curent în bazinele acvatice din raioanele Drochia și Nisporeni.
Accident grav în Italia: O femeie din Republica Moldova, lovită de un taxi pornit fără șofer
O moldoveancă a ajuns în stare foarte gravă la spital, după ce a fost lovită de un taxi scăpat de sub control pe un trotuar din centrul Romei, capitala Italiei.