Anchetă la Inspectoratul pentru Protecția Mediului, după ce șeful de la Hîncești a fost împușcat la o vânătoare de mistreți

Inspectoratul pentru Protecția Mediului confirmă faptul că un angajat al instituției este victima vânătorii de la Caracui, Hîncești. Instituția precizează că acesta se afla în afara orelor de serviciu, dar și că ar fi inițiat o anchetă internă.

publicat de Vadim Ungureanu
luni, 15 ianuarie 2024, 12:36
IPM

Potrivit unui comunicat al Instituției, toate normele legale au fost respectate în timpul vânătorii.

Totodată, din cauza incidentului produs, a fost demarată o anchetă internă, pentru a stabili circumstanțele cazului.

„Vânătoare în cauză s-a desfășurat în condiții legale, având la bază regulile stricte de gestionare a fondului forestier arendat. Cu toate acestea, este important să clarificăm orice îngrijorare legată de implicarea unui membru al echipei noastre în astfel de activități, în special în afara orelor de serviciu”, precizează șeful Inspectoratului de Mediu, Ion Bulmaga.

Amintim că PulsMedia.MD a scris cu referire la surse demne de încredere că în timpul vânătorii a fost împușcat în abdomen Vasile Moraru, șeful sbdiviziunii teritoriale a Inspectoratului pentru Protecția Mediului Hîncești.

Totodată, potrivit datelor oferite de IGP, la vânătoare de mistreți au participat 17 persoane, majoritatea dintre ele fiind cu grade rudenie.

„În baza actelor ridicate s-a stabilit că toți cei 17 bărbați sunt posesori legali de arme și dețin carnete de vânător. Chiar dacă bărbatul rănit inițial a declarat că personal s-ar fi împușcat accidental, Poliția în comun cu procurorii examinează și alte versiuni”, precizează Poliția Națională.

Potrivit aceluiași comunicat al IGP, doi dintre vânători au fost reținuți de oamenii legii.

Noi detalii despre vânătoare la care ar fi fost rănit un șef din cadrul Inspectoratului pentru Protecția Mediului. Două persoane reținute

(SURSE) Vânătoarea de la Cimișlia // Victima ar fi un șef din cadrul Inspectoratului pentru Protecția Mediului

Tânăr împușcat la o vânătoare, la Cimișlia