Guvernul a aprobat reorganizarea Poliției: Vor fi trei Direcții regionale și două teritoriale
Timpul de reacție al polițiștilor va scădea cu cel puțin 15 minute, iar activitatea Poliției va fi mai eficientă și transparentă. Guvernul a aprobat proiectul privind reorganizarea Poliției, care va îmbunătăți activitatea oamenilor legii și va asigura folosirea mai eficientă a resurselor.
Potrivit proiectului, Poliția urmează să fie regionalizată. Mai exact, vor fi trei Direcții regionale – Nord, Centru și Sud, precum și două teritoriale – a municipiului Chișinău și a UTA Găgăuzia, scrie Realitatea.MD.
În contextul regionalizării, mai mulți polițiști care, în prezent, au obligații administrative și sunt implicați în sarcini birocratice vor fi transferați pe teren. Această măsură va permite o gestionare mai bună a personalului și va crește viteza de intervenție la urgențe.
Totodată, va fi implementat principiul celei mai apropiate patrule, astfel încât intervențiile să fie mai rapide, indiferent de zona solicitării și a inspectoratului raional din care face parte.
„Este foarte binevenită această reorganizare structurală. Reamintesc, obiectivul nostru este ca în maximum 15 minute să fim acolo unde ne cheamă cetățenii – fie că este despre serviciile oferite de Ministerul Afacerilor Interne, fie că vorbim despre serviciul de urgență de la Ministerul Sănătății”, a subliniat prim-ministrul Dorin Recean.
Proiectul mai prevede delimitarea clară a sferei de competență a Poliției și a Inspectoratului General de Carabinieri (IGC). Astfel, principala responsabilitate a Poliției va fi menținerea ordinii și siguranței publice, iar carabinierii vor interveni doar în situații speciale, când va fi nevoie de sprijin suplimentar.
Tânăr de 23 de ani din raionul Florești, prins cu zeci de pachețele de hașiș
Un tânăr de 23 de ani din satul Gura Căinarului, raionul Florești, a fost depistat de polițiști având asupra sa zeci de pachețele ce conțineau o substanță suspectată a fi hașiș.
Motociclist rănit în urma unui accident pe o stradă din Chișinău
Un motociclist a ajuns la spital, după ce a fost implicat într-un accident rutier. Cazul a avut loc în această după-amiază, în jurul orei 18:20, pe strada Uzinelor din capitală.
(VIDEO) Un șofer a ajuns la spital, după ce s-a răsturnat cu mașina, la Codru
Un șofer a avut nevoie de îngrijiri medicale, după ce i s-ar fi făcut rău în timp ce se afla la volan și a produs un accident. Cazul a avut loc în amiaza zilei, în jurul orei 13:45, pe o stradă din orășelul Codru, municipiul Chișinău.