Competențele de comunicare în limba română ale adulților și elevilor din învățământul liceal vor fi certificate la nivel național
Un mecanism național de certificare a competențelor de comunicare în limba română pentru persoanele adulte și pentru elevii din învățământul liceal va fi instituit în Republica Moldova.
Executivul a aprobat o hotărâre în acest sens.
Evaluarea competențelor se va realiza printr-un examen structurat în patru părți: înțelegere prin audiere, înțelegerea textului scris, exprimare scrisă și exprimare orală. Scorul maxim care poate fi obținut este de 120 de puncte, iar nivelul de competență va fi stabilit conform standardelor europene, de la nivel începător până la cel avansat (A1 - C2).
Elevii din instituțiile de învățământ alolingve vor avea posibilitatea, după susținerea acestui test, să fie scutiți de examenul de bacalaureat la limba română.
Persoanele care vor promova examenul de evaluare vor primi un certificat, emis în termen de cel mult 10 zile lucrătoare de la data susținerii examenului.
Certificarea competențelor de comunicare în limba română va contribui la promovarea coeziunii sociale și la facilitarea integrării profesionale și educaționale a persoanelor care susțin examenul. Prin oferirea unei recunoașteri oficiale a nivelului de cunoaștere a limbii, mecanismul sprijină crearea unor noi oportunități de participare pe piața muncii, în mediul academic și în viața publică.
Anual, Ministerul Educației și Cercetării planifică să organizeze până la 4 sesiuni de evaluare a competențelor de comunicare în limba română, cu un număr total de circa 400 de cetățeni. Pentru implementarea acestui proiect, se vor aloca peste 190 de mii de lei.
Agresiune asupra unui minor la Cahul, stopată de intervenția carabinierilor
În timpul misiunilor de menținere și asigurare a ordinii publice în municipiul Cahul, angajații DR „Sud” au intervenit operativ după ce un bărbat a sesizat că fiul său minor este agresat fizic de un grup de tineri.
Operațiunea „Girofar” a fost lansată de Poliție la nivel național
Începând de astăzi 23 iunie și până la 26 iunie, polițiștii INSP desfășoară, la nivel național, operațiunea „GIROFAR”, având drept scop sporirea disciplinei în trafic și prevenirea accidentelor rutiere.
Contrabandă cu iz de cafea! Vameșii au descoperit saci cu cafea, fără acte de proveniență
Saci cu cafea solubilă și o pompă industrială de 50.000 de lei, transportate fără acte de proveniență, au fost depistate de vameși în urma unor controale.