Trei persoane înecate în weekend. Două au murit la scăldat, una într-o fântână

Trei persoane au murit înecate, două dintre care la scăldat. Tragediile au avut loc în weekend, în raioanele Ștefan Vodă, Hîncești și Șoldănești.

publicat de Vadim Ungureanu
luni, 4 august 2025, 12:30
înec

Primul caz a avut loc sâmbătă, 2 august, în jurul orei 22:22, în proximitatea localității Răscăieți, din raionul Ștefan Vodă. Un bărbat în vârstă de 36 de ani a fost înghițit de apele râului Nistru, după ce ar fi intrat în stare de ebrietate în apă să se scalde, dar nu a mai revenit la mal.

Cea de-a doua tragedie a fost înregistrată duminică, 3 august, în jurul orei 12:20, în satul Brătianovca, din raionul Hîncești. Cadavrul unui bărbat în vârstă de 58 de ani, a fost scos la mal din iazul din localitate de către martorii oculari, după ce s-a înecat în timpul scăldatului.

Tot ieri, în jurul orei 14:10, salvatorii au extras cadavrul unui bărbat de 57 de ani dintr-o fântână cu o adâncime de aproximativ 26 de metri din localitatea Glinjeni, din raionul Șoldănești.