(VIDEO) Premieră pentru IGP. Motocicliștii INSP, antrenați de instructori ai Poliției din România

În perioada 18-21 iunie curent, 13 polițiști INSP care execută serviciul în regim de patrulare moto au participat la un stagiu de pregătire în domeniul conducerii motocicletelor de serviciu, desfășurat cu suportul instructurilor certificați din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române.

publicat de Vadim Ungureanu
luni, 24 iunie 2024, 15:56
IGP

Scopul de bază al cursului a fost crearea și îmbunătățirea capacităților de conducere a motocicletelor la un nivel înalt de siguranță precum și reducerea timpului de reacție în intervențiile cu regim prioritar care pot surveni în timpul îndeplinirii atribuțiilor funcționale. 

Menționăm că un astfel de curs este o premieră pentru Poliția Națională.  

Conducerea Inspectoratului General al Poliției a adus mulțumiri omologilor  români pentru desfășurarea cursului și bunele tehnici transmise motocicliștilor INSP.

Concediile suplimentare pentru vechime în sectorul public vor fi eliminate din 2027. Ce alte modificări sunt propuse

Angajații din sectorul public nu vor mai beneficia de concedii suplimentare acordate pentru vechimea în muncă, iar concediile de odihnă vor fi calculate în zile lucrătoare și nu în zile calendaristice. Modificările fac parte dintr-un pachet de reforme prezentat de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.