(FOTO) Lot comercial de cafea, ridicat de vameși în sudul țării
Un lot comercial de cafea, în cantitate de 219 pachete, a fost depistat de funcționarii Serviciului Vamal în apropiere de orașul Cimișlia, în urma unui control efectuat asupra unui mijloc de transport.
Cafeaua era transportată fără acte de proveniență, fiind ascunsă într-un autoturism de model „Nissan Almera”, condus de un cetățean al Republicii Azerbaidjan, în vârstă de 54 de ani.
Intervenția a fost realizată de către ofițerii Echipelor Mobile ale Serviciului Vamal, care au stopat și verificat vehiculul, în baza analizei de risc.
Mărfurile au fost ridicate în vederea confiscării, iar persoana vizată riscă sancțiune contravențională pentru încălcarea reglementărilor vamale.
Autoritatea vamală reamintește că transportul de bunuri fără documente justificative atrage răspundere, inclusiv confiscarea mărfurilor și aplicarea sancțiunilor prevăzute de legislația în vigoare.
(VIDEO) A încercat să obțină zeci de mii de lei de la o femeie de 89 de ani. Tânăr de 20 de ani, reținut la Bălți
Un tânăr de 20 de ani a fost reținut de polițiștii din Bălți, fiind suspectat că făcea parte dintr-o grupare care punea în aplicare escrocherii prin metoda „ruda implicată în accident”.
Vehicule dezmembrate și cu termenul de aflare în țară depășit, descoperite în cadrul unui control vamal
În urma unei acțiuni de control desfășurate de ofițerii Echipelor mobile ale Serviciului Vamal, au fost depistate mai multe mijloace de transport în stare parțial dezmembrată, introduse anterior pe teritoriul Republicii Moldova sub regim vamal de admitere temporară.
(VIDEO) Zeci de mii de euro, găsiți de vameși într-o ladă frigorifică, la Leușeni
Ofițerii Serviciului Vamal, sub conducerea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, au deconspirat o tentativă de contrabandă cu 168.800 de euro într-un microbuz care transporta colete din Irlanda.