(VIDEO) Tânăr din Bălți, încătușat de Poliția mun. Chișinău pentru escrocherii de peste 400 mii de lei
Un tânăr de 20 de ani din Bălți, documentat de polițiști pentru comiterea a cel puțin două episoade de escrocherii bancare. Prejudiciul a fost estimat la aproximativ 446.000 de lei.
Polițiștii Inspectoratului de Poliție Centru și cei ai Direcției de Poliție Chișinău au documentat activitatea infracțională a unui tânăr, fiind bănuit de participare la un grup infracțional specializat în escrocherii comise prin utilizarea neautorizată a datelor bancare.
Potrivit materialului probatoriu acumulat, membrii grupului au contactat telefonic victimele, prezentându-se drept angajați ai unor instituții bancare și, sub pretextul unor verificări de securitate sau activități de protecție a contului, au determinat victimele să le comunice datele confidențiale ale cardurilor bancare. Ulterior, aceste date au fost utilizate pentru efectuarea de tranzacții neautorizate în favoarea suspecților.
Datorită măsurilor operative întreprinse de polițiști, unul dintre membrii grupului a fost identificat și reținut, stabilindu-se că, din mijloacele financiare sustrase, a achiziționat circa 9 telefoane mobile, care ulterior au fost transmise unor persoane terțe.
Suspectul este cercetat penal, iar conform legii, persoana vinovată de comiterea unei astfel de infracțiuni riscă închisoare de la 2 la 6 ani.
Cercetările continuă în vederea identificării tuturor membrilor grupului infracțional și atragerii acestora la răspundere penală.
Poliția îndeamnă repetat cetățenii să manifeste prudență și să nu divulge datele cardului bancar (număr, cod CVV, parole, coduri de confirmare etc.), indiferent de identitatea declarată de apelant, iar în cazul în care primiți un apel suspect, întrerupeți conversația și apelați direct banca.
(VIDEO) Zeci de mii de euro, găsiți de vameși într-o ladă frigorifică, la Leușeni
Ofițerii Serviciului Vamal, sub conducerea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, au deconspirat o tentativă de contrabandă cu 168.800 de euro într-un microbuz care transporta colete din Irlanda.
Percheziții CNA, la Taraclia. Președintele raionului și alți doi funcționari, suspectați de trucare a licitațiilor și abuz de serviciu
Ofițerii Centrului Național Anticorupție și procurorii Procuraturii municipiului Cahul desfășoară astăzi percheziții într-o cauză penală pornită pe faptul unor presupuse acțiuni abuzive comise de președintele raionului Taraclia, în complicitate cu președintele Comisiei construcții și un specialist în domeniul achizițiilor publice.
UPDATE // (VIDEO) Doi tineri s-au bușit cu motocicleta într-o mașină a poliției, la Sîngerei. Sunt victime
Doi tineri au ajuns la spital, după ce motocicleta cu care se deplasau s-a izbit într-o autospecială a MAI. Cazul a avut loc noaptea trecută, în jurul orei 23:00, pe o stradă din localitatea Mărinești din raionul Sîngerei, susțin sursele PulsMedia.MD.