Maia Sandu a felicitat-o pe Roberta Metsola, realeasă în funcția de președintă a Parlamentului European

Președinta Republicii Moldova a adresat un mesaj de felicitare pentru Roberta Metsola, proaspăt realeasă în funcția de președintă a Parlamentului European. Șefă a Legislativului comunitar din 2022, Metsola a obținut un nou mandat reafirmându-și angajamentul pentru valorile europene și pentru susținerea țărilor partenere, inclusiv Republica Moldova.

publicat de Vadim Ungureanu
marți, 16 iulie 2024, 15:47
metsola

„Felicitări sincere, dragă @EP_President Metsola, pentru realegerea dumneavoastră în funcția de Președinte al Parlamentului European. Apreciem profund dedicarea dvs. pentru o Europă mai puternică și sprijinul dvs. neclintit pentru Moldova. Mult succes și așteptăm cu nerăbdare cooperarea noastră continuă”, a scris Maia Sandu pe X, citată de RadioMoldova.MD.

De la intrarea în funcție de președintă a Parlamentul European Roberta Metsola și-a exprimat deschis sprijinul pentru Republica Moldova în procesul de aderare la Uniunea Europeană, dar și a susținut demersul autorităților de la Chișinău în implementarea reformelor.

Prima vizită oficială la Chișinău a fost întreprinsă de președinta PE pe 11 noiembrie 2022, la o zi după ce țara noastră a fost vizitată de președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen. Atunci, într-un interviu pentru Moldova 1, Metsola a declarat că a avut parte de o primire „călduroasă, sinceră și plină de conținut”, în prima sa vizită la Chișinău.

Șefa Legislativului european participat pe 21 mai 2023 la „Moldova Europeană”, un miting pro-UE organizat în Piața Marii Adunări Naționale de la Chișinău. Metsola a susținut un discurs în fața oamenilor cărora le-a transmis, în limba română, că „Moldova nu este singură”.

„Suntem aici pentru a da dovadă de sprijin pentru Republica Moldova, pentru Ucraina și pentru comunitatea europeană vastă”, a declarat președintele Parlamentului European, Roberta Metsola, înainte de deschiderea sesiunii plenare din cadrul Summitului CPE, care s-a desfășurat pe 1 iunie 2023 la Bulboaca.

Serghei Ivanov – Fermierii suspendă protestele după discuțiile din Parlament, dar avertizează că vor reveni în stradă dacă promisiunile nu vor fi respectate

Deputatul Partidului Nostru și președintele Comisiei parlamentare pentru agricultură și industrie alimentară, Serghei Ivanov, a declarat că fermierii au decis să înceteze acțiunile de protest și blocajele organizate în ultimele zile, după discuțiile purtate la Parlament cu președintele Legislativului, Igor Grosu. Totodată, agricultorii au transmis un avertisment clar că vor reveni la proteste dacă angajamentele asumate de autorități nu vor fi respectate.